You are currently viewing Μουντιάλ 2022: Η L’ Equipe έριξε βόμβα για το γκολ του Μέσι που έκανε το 3-2! (pic+vid)

Μουντιάλ 2022: Η Αργεντινή στην παράταση πίεσε κι άλλο την Γαλλία και σε μια αντεπίθεση ο Λιονέλ Μέσι έκανε το 3-2 δίνοντας νέο τόνο στο ματς.

Μουντιάλ 2022: Για τον Λιονέλ Μέσι το συγκεκριμένο ήταν το δεύτερο γκολ. Με την L’ Equipe να κάνει ένα αποκαλυπτικό δημοσίευμα. Λέγοντας πως έπρεπε να ακυρωθεί με βάση τους κανονισμούς.

Η Γαλλία ηττήθηκε 4-2 στα πέναλτι, 3-3 η παράταση, 2-2 η κανονική διάρκεια από την Αργεντινή. Θα έπρεπε όμως να μετρήσει το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Μέσι;

Κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει, πώς θα είχαν εξελιχθεί τα πράγματα. Εάν ο Πολωνός διαιτητής, Σιμόν Μαρτσίνιακ εφήρμοζε κατά γράμμα τον κανονισμό του παιχνιδιού. Στην φάση που ο Μέσι διαμόρφωσε με κοντινό πλασέ το 3-2 στην παράταση.

Οπως αναφέρει σε σχετικό δημοσίευμα η γαλλική εφημερίδα «L’ Equipe». Το γκολ που σημείωσε ο αρχηγός της «αλμπισελέστε» στο 108ο λεπτό, δεν θα έπρεπε να καταλογισθεί. Καθώς υπήρξε παράβαση των κανονισμών. Ειδικότερα, την στιγμή που σκοράρει ο Μέσι, δύο άτομα από τον πάγκο της εθνικής Αργεντινής, βρίσκονται εντός του αγωνιστικού χώρου. Προφανώς για να πανηγυρίσουν βλέποντας το γκολ να… έρχεται.

Ο κανονισμός…

Ομως, σύμφωνα με την σχετική διάταξη (σ.σ. παράγραφος 9 του νόμου 3), «εάν, μετά την επίτευξη ενός γκολ. Ο διαιτητής αντιληφθεί πριν από την επανέναρξη του παιχνιδιού, ότι ένα επιπλέον άτομο ήταν στον αγωνιστικό χώρο την στιγμή που μπήκε το γκολ. Πρέπει να ακυρώσει το γκολ εάν το επιπλέον άτομο ήταν παίκτης, αναπληρωματικός, παίκτης που αντικαταστάθηκε. Παίκτης που αποβλήθηκε ή αξιωματούχος της ομάδας που σημείωσε το γκολ. Το παιχνίδι πρέπει να ξαναρχίσει με άμεσο ελεύθερο λάκτισμα από το μέρος όπου βρισκόταν το επιπλέον άτομο».

Σίγουρα είναι ένα θέμα που μπορεί να φέρει κι άλλη κουβέντα στο τραπέζι αναφορικά με τη διαιτησία του τελικού. Γιατί έγινε μεγάλος ντόρος και με το πέναλτι που άνοιξε το σκορ η Αργεντινή. Το οποίο δεν ήταν ξεκάθαρο, ενώ δεν έγινε και χρήση του VAR. Ο Μαρτσίνιακ σφύριξε το πέναλτι και στην συνέχεια δεν έγινε γνωστό αν ειπώθηκε κάτι από το VAR. Ο Μέσι έστησε την μπάλα στα έντεκα βήμα και άνοιξε το σκορ.