You are currently viewing Μουντιάλ 2022: Οι Ουαλοί πήραν στο τέλος βαθμό κόντρα στις ΗΠΑ (1-1)

Ισοπαλία 1-1 για τον β’ όμιλο του Μουντιάλ 2022, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο. Το πρώτο οι Αμερικανοί, το δεύτερο η «παρέα» του Μπέιλ.

Στο +2 η Αγγλία στον δεύτερο όμιλο του Μουντιάλ 2022. Στο ματς που ολοκλήρωσε την πρώτη αγωνιστική στο γκρουπ, ΗΠΑ και Ουαλία έμειναν στον 1-1 και πήραν από ένα βαθμό. Με την καθεμία ομάδα να έχει από ένα ημίχρονο. Οι Αμερικανοί το πρώτο, οι Ουαλοί το δεύτερο. Έτσι, νικητής δεν υπήρξε και η συνέχεια αναμένεται με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στην ομάδα των ΗΠΑ. Οι παίκτες του Μπέρχολτερ ήταν καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο. Διότι έτρεξαν περισσότερο, κυκλοφόρησαν καλύτερα την μπάλα, έφτιαξαν φάσεις, πέτυχαν γκολ. Θα μπορούσαν να είχαν ανοίξει νωρίς το σκορ. Αλλά δεν είχαν και την τύχη με το μέρος του. Καθώς στο 10′ ο Ροντόν πήγε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, αλλά ο Χένεσι επενέβη. Στην εξέλιξη της φάσης, η γυριστή κεφαλιά του Σάρτζεντ βρήκε το δεξί δοκάρι!

Δίκαιο προβάδισμα

Τελικά, η υπεροχή των Αμερικανών καρποφόρησε στο 36′. Με μια εξαιρετική οργανωμένη, από κάθε άποψη, γρήγορη επίθεση των ΗΠΑ. Στο φινάλε, η κάθετη πάσα του Πούλισικ για τον Γουεά ήταν ιδανική και ο τελευταίος πλάσαρε ιδανικά για το 1-0. Έτσι τελείωσε το πρώτο 45λεπτο.

Η είσοδος του Μουρ βοήθησε πολύ την Ουαλία. Η οποία στο δεύτερο 45λεπτο ήταν ανώτερη και τελικά έφτασε στο γκολ της ισοφάρισης. Είχε ένα δίλεπτο (64′-65′) με φάσεις για το 1-1. Αλλά αρχικά ο Τέρνερ έδιωξε την κεφαλιά του Ντέιβις. Στη συνέχεια, η κεφαλιά του Μουρ πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Σε μια ανύποπτη φάση, στο 80′, ο Ζίμερμαν έκανε ένα ανόητο πέναλτι στον Μπέιλ. Άγαρμπο μαρκάρισμα σε μια φάση που ο αστέρας των Ουαλών ήταν με πλάτη προς την εστία. Ο ίδιος ο Μπέιλ το εκτέλεσε και στο 81′ ισοφάρισε σε 1-1.

Με την Ουαλία να έχει μια ακόμη στιγμή στο ματς. Στην αντεπίθεση του 89′, αλλά ο Τέρνερ είχε καλή θέση και δεν αιφνιδιάστηκε στο σουτ του Μπρέναν Τζόνσον.

ΗΠΑ

(Γκρεγκ Μπέρχολτερ): Τέρνερ, Ντεστ (74′ Γέντλιν), Ζίμερμαν, Άνταμς, Ρόμπινσον, Μούσα (74′ Πέρι-Ακόστα), ΜακΚένι (66′ Άαρονσον), Πούλισικ, Ριμ, Γουεά (88′ Μόρις), Σάρτζεντ (74′ Ράιτ).

ΟΥΑΛΙΑ

(Τζον Πέιτζ): Χένεσι, Ν. Γουίλιαμς (79′ Μπρέναν Τζόνσον), Ντέιβις, Μέφαμ, Ροντόν, Γουίλσον (90’+3 Τόμας), Ράμσεϊ, Μπέιλ, Ρόμπερτς, Άμπαντου (90’+4 Μορέλ), Τζέιμς (46′ Κ. Μουρ).