You are currently viewing Μουντιάλ 2022: Έγραψε ιστορία κι έγινε viral η τρομερή κομπίνα της Ολλανδίας (vid)

Μουντιάλ 2022: Η κομπίνα που έκανε η Ολλανδία ώστε να ισοφαρίσει σε 2-2 την Αργεντινή με το γκολ του Βέγκχορστ έγραψε ιστορία.

Μουντιάλ 2022: Ήταν μια κομπίνα που δεν έχει γίνει ποτέ σε κρίσιμο ματς. Στην τελευταία φάση του αγώνα η Ολλανδία έκανε μια δύσκολη κομπίνα. Και δικαιώθηκε, για να κάνει το 2-2 κόντρα στην Αργεντινή. Να πάει το ματς στην παράταση και τελικά να ηττηθεί στα πέναλτι.

Πιο συγκεκριμένα στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων η Ολλανδία κέρδισε φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή. Ο Βέργκχορστ, δέχτηκε την πάσα από τον Κοπμάινερς. Και με αριστερό σουτ νίκησε τον Εμιλιάνο Μαρτίνες. Δίνοντας τη δυνατότητα στους «οράνιε» να μείνουν «ζωντανοί» σε ένα ματς που φαινόταν χαμένο μέχρι το 83ο λεπτό.

Η φάση είναι πλέον viral και αναμφίβολα τα μπράβο αξίζουν στον Λουίς Φαν Γκάαλ, τους συνεργάτες του και τους παίκτες. Οι πρώτοι που την σχεδίασαν και την δίδαξαν στους παίκτες. Και οι οράνιε που είχαν καθαρό μυαλό εκείνο το λεπτό για να αποφασίσουν να την χρησιμοποιήσουν.

Η διάψευση για τις Rolls Royce

Στο μεταξύ η νίκη -και μάλιστα με ανατροπή!- της Σαουδικής Αραβίας επί της Αργεντινής με 2-1. Στην πρεμιέρα του Μουντιάλ 2022, είναι μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στην Ιστορία της κορυφαίας ποδοσφαιρικής διοργάνωσης.

Οι Σαουδάραβες διεθνείς, βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 από την «αλμπισελέστε». Αλλά με εντυπωσιακή απόδοση στο δεύτερο 45λεπτο, κατάφεραν να επιβληθούν της… παρέας του Λιονέλ Μέσι.

Λίγες ώρες μετά τον θρίαμβο των Σαουδαράβων, μία ομολογουμένως εντυπωσιακή είδηση, έκανε τον «γύρο του κόσμου». Σύμφωνα με δημοσιεύματα στον διεθνή Τύπο, ο πρόεδρος της ομοσπονδίας της χώρας. Αποφάσισε να δοθεί σε κάθε Σαουδάραβα διεθνή, μία Rolls-Royce ως πριμ για την ανεπανάληπτη νίκη επί της Αργεντινής.

Ωστόσο ο πρόεδρος της ομοσπονδίας της Σαουδικής Αραβίας, διέψευσε την είδηση για τις πανάκριβες λιμουζίνες.

«Οι φήμες δεν είναι αληθινές. Φυσικά είχαν ένα μπόνους, αλλά ήταν ένα κανονικό μπόνους. Υπάρχουν κανονισμοί για αυτό. Δεν παίζουν για το μπόνους, παίζουν για την χώρα τους και για να φτιάξουν την δική τους Ιστορία. Πολλοί από αυτούς έγιναν διάσημοι, αφού νίκησαν την Αργεντινή», δήλωσε με νόημα, ο Γιασέρ Αλ Μισεχάλ, μιλώντας στην ισπανική εφημερίδα «Marca».