You are currently viewing Μουντιάλ 2022: «Διαλύθηκε» το Βέλγιο, αντάλλαξαν πυρά Αζάρ, Ντε Μπρόινε, Βερτόγκεν – Επεισόδια στις Βρυξέλλες (vids)

Μουντιάλ 2022: Το Βέλγιο γνώρισε ήττα – σοκ από το Μαρόκο και βγήκαν τα μαχαίρια από τους Αζάρ, Ντε Μπρόινε, Βερτόγκεν.

Μουντιάλ 2022: Η ήττα από το Μαρόκο έβγαλε προβλήματα στην επιφάνεια για το Βέλγιο. Το κλίμα δεν είναι καλό και φάνηκε από τις δηλώσεις των Αζάρ, Ντε Μπρόινε, Βερτόγκεν.

Η αρχή είχε γίνει με τον Κέβιν Ντε Μπρόινε που σε δηλώσεις του ανέφερε: «Είμαστε πολύ… γέροι πλέον. Το 2018 είχαμε την ευκαιρία μας, τώρα έχουμε καλή ομάδα αλλά μεγαλώνουμε όλοι. Έχουμε κάποιους καλούς νέους ποδοσφαιριστές αλλά δεν είναι τόσο καλοί όσο άλλοι που είχαμε το ’18».

Στη συνέχεια ο Εντέν Αζάρ έγινε συγκεκριμένος. Επέρριψε ευθύνες στους αμυντικούς του Βελγίου, τονίζοντας: «Οι αμυντικοί μας δεν είναι και οι πιο γρήγορο, όλοι το ξέρουν».

Η απάντηση ήρθε από τον Γιαν Βερτόνγχεν ο οποίος φάνηκε να απαντά στους συμπαίκτες του. Και να πετάει το… μπαλάκι σε εκείνους λέγοντας: «Υποθέτω πως είμαστε κακοί στην επίθεση επειδή είμαστε κι εκεί γέροι».

Στο μεταξύ έγιναν επεισόδια στις Βρυξέλλες με Βέλγους καικ Μαροκινούς φιλάθλους. Τα πνεύματα οξύνθηκαν όταν ακυρώθηκε το πρώτο γκολ των Μαροκινών, ενώ υπήρξε κλιμάκωση της έντασης στο δεύτερο ημίχρονο.

Πλάνα από τα βελγικά μέσα δείχνουν κάδους να καίγονται και ένα άδειο όχημα το οποίο είναι αναποδογυρισμένο στη μέση του δρόμου.

Στα του ματς το Μαρόκο αγωνίστηκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Με ασφυκτικό πρέσινγκ στο χώρο της μεσαίας γραμμής κατάφερε να έχει την επιθετική πρωτοβουλία. Και να προσπαθεί να βρει διαδρόμους στην αντίπαλη περιοχή.

Η προσπάθεια τους απέδωσε το 73ο λεπτό όταν η χρυσή αλλαγή, ο Σαμπιρί, εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά. Η μπάλα δεν βρήκε πουθενά και κατέληξε στα δίχτυα, με τον Κουρτουά να έχει ευθύνη για την κατάληξη.

Παρόμοια φάση με αυτή του πρώτου ημιχρόνου όμως αυτή τη φορά ο Σαΐς καλυπτόταν. Η επιτυχία των Μαροκινών ολοκληρώθηκε στις καθυστερήσεις με τον Αμπουχάλ να «κεραυνοβολεί» από κοντά τον Κουρτουά και να γράφει το τελικό 2-0.