You are currently viewing Η Μονακό διέσυρε με 3-0 την απογοητευτική Παρί Σ.Ζ
Η Μονακό πέτυχε τεράστια εντός έδρας νίκη 3-0 με την απογοητευτική Παρί. Έτσι παρέμεινε ζωντανή για την πρώτη τετράδα στη κατάταξη.

Η Μονακό προερχόταν από τον άσχημο αποκλεισμό με αντίπαλο την Μπράγκα, στο πλαίσιο της φάσης των 16 στο Europa League. Έτσι σήμερα με αντίπαλο την Παρί Σ.Ζ έφτασε στην θριαμβευτική νίκη με 3-0. Και ξεπέρασε γρήγορα τον αποκλεισμό επί των Πορτογάλων.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, οι γηπεδούχοι μπήκαν με μεγαλύτερη διάθεση στον αγωνιστικό χώρο, από ότι οι φιλοξενούμενοι. Έτσι μπήκαν σε θέση οδηγού στο 25ο λεπτό με τον Μπεν Γεντέρ.

Στη συνέχεια προσπάθησαν οι φιλοξενούμενοι, να βγουν μπροστά στην επίθεση να πιέσουν τον αντίπαλο, ώστε να βρουν την ισοφάριση πριν το ημίωρο, αλλά δεν τα κατάφεραν. Έτσι το 1-0 παρέμεινε για την ομάδα την ομάδα της Μονακό στο τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο τώρα, οι Παριζιάνοι μπήκαν ευθιάθετοι και με πρωσήλωση στην ισοφάριση, ώστε στη πορεία να διεκδικήσουν και τη νίκη. Είχαν μία πολύ καλή ευκαιρία στο 51ο λεπτό με τον Μπαπε, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο.

Έτσι στο 68ο λεπτό οι Μονεγάσκοι βρήκαν και δεύτερο τέρμα, αυτή τη φορά με τον Φόλαντ. Και βρέθηκαν μία ανάσα από τη τεράστια νίκη, με το τεράστιο αντίπαλο.

Ωστόσο στο 84ο λεπτό πέτυχαν και 3ο τέρμα οι γηπεδούχοι, με σκόρερ τον Μπεν Γεντέρ, μετά από εκτέλεση πέναλτι. Έτσι με το τέλος του αγώνα, πανηγύρισαν αυτό το νικηφόρο αποτέλεσμα, όπου τους έδωσε φιλί ζωής στη προσπάθεια να προλάβουν τη προνομιούχο τετράδα στο πρωτάθλημα