You are currently viewing Μοιρασιά στο Λονδίνο!

Κανονιέρηδες και Βαυαροί αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 σττην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρησης για τα προημιτελικά του Champions League. Πλέον όλα θα κριθούν στο Μόναχο.

Μπάγερν και Άρσεναλ αναδείχθηκαν ισόπαλες στο μεγάλο ματς στο Λονδίνο με σκορ 2-2. Πλέον η πρόκριση στην ημιτελική φάση του Champions League, θα κριθεί στο Μόναχο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, αλλά οι Γερμανοί κατάφεραν να περάσουν μπροστά. Όμως, οι Άγγλοι … σώσαν την παρτίδα λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Ο αγώνας:

Ιδανικό ξεκίνημα για τους κανονιέρηδες που η πίεσή τους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρηση απέδωσε καρπούς. Έτσι, κατάφεραν από το 12ο κιόλας λεπτό να πάρουν προβάδισμα στο σκορ, με τον Σάκα. Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα συνέχισε δυνατά. Τέσσερα λεπτά αργότερα έχασε τεράστια ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο τέρμα. Συγκεκριμένα, με τον Γουάιτ που έχασε τετ-α-τετ απέναντι στον Νόιερ.

Η πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα του Τούχελ ήρθε στο 18ο λεπτό. Όταν ο Γκάμπριελ έκανε το λάθος, ο Γκνάμπρι πήρε την κάθεση από τον Γκορέτσκα. Στη συνέχεια, πλάσαρε για το 1-1.

Στο 30ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Σαλιμπά … γκρέμισε στην περιοχή του Σανέ. Την εκτέλεσή του ανέλαβε ο Χάρι Κέιν, ευστοχώντας από την άσπρη βούλα για το 2-1.

Στο δεύτερο μέρος, η Άρσεναλ ήταν αυτή που κυριαρχούσε. Προσπάθησε από νωρίς να βρει το γκολ της ισοφάρισης με τη Μπάγερν να προσπαθεί να κρατήσει το υπέρ της σκορ. Όμως αυτό δεν κράτησε για πολύ καθώς οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν ακόμη ένα γκολ και να φέρουν την απόλυτη ισορροπία στην αναμέτρηση.

Ο Ζεσούς με εξαιρετική ενέργεια απέφυγε δύο παίκτες της αντίπαλης ομάδας, με τον Τροσάρ να πλασάρει για το 2-2 και να κάνει το… Έμιρειτς να φλέγεται. Έτσι οι δύο ομάδες άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς που θα λυθούν στο… Μόναχο.