You are currently viewing MLS: Τρομερό φινάλε στο ντέρμπι του Λος Άντζελες – Απίθανο γκολ Γιόβελιτς (vids)

MLS: Χαμός στο Λος Άντζελες της Αμερικής με τους Γκάλαξι να κοντραρίστηκαν με τους Λος Άντζελες FC σε ημιτελικά μπαράζ τίτλου.

MLS: Με το σκορ στο 2-1 υπέρ των Λος Άντζελες FC, οι Γκάλαξι ισοφάρισαν στο 85′ με γκολάρα του Γιόβελιτς, που μπήκε αλλαγή ένα λεπτό πριν. Στο 90’+3 όμως ο Αράνγκο βρήκε δίχτυα για τους Λος Άντζελες FC και τους έδωσε την πρόκριση για τον τελικό στην περιφέρεια της Δύσης.

Για δεύτερη φορά στην ιστορία της πάει στους τελικούς της δυτικής περιφέρειας. Μετά από τρία χρόνια (2019), όταν είχε χάσει με 3-1 από το Σιάτλ.

Εξαιρετικά τα τελευταία λεπτά που χάρισαν μοναδικές στιγμές στον κόσμο που βρέθηκε για να το δει από κοντά.

Για την ιστορία η Λος Άντζελες FC είχε προηγηθεί με γκολ του Μπουανγκά στο 23′. Ενώ ο Γκραντσίρ είχε ισοφαρίσει για τους Γκάλαξι στο 44ο λεπτό. Ο Μπουανγκά στο 80′ είχε κάνει το 2-1. Για να έρθει ο Γιόβελιτς να ισοφαρίσει. Και ο Αράνγκο να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Το τέλος καριέρας του Ιγκουαΐν

Στο μεταξύ ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν, αγωνίσθηκε για τελευταία φορά την Δευτέρα (17/10). Τερματίζοντας μια εντυπωσιακή καριέρα, με τίτλους σε Ισπανία και Ιταλία. Καθώς και την συμμετοχή στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου με την εθνική Αργεντινής.

Ο τελευταίος αγώνας του Ιγκουαϊν, έληξε με ήττα για την ομάδα του, την Ιντερ Μαϊάμι. Από την πρωταθλήτρια του MLS, Νέα Υόρκη για τα πλέι οφ.

«Το όνειρο τελείωσε, τώρα αρχίζει μια άλλη ζωή», είπε στη συνέντευξη Τύπου μετά τον αγώνα, ο 34χρονος επιθετικός. Ο οποίος γεννήθηκε στην πόλη Μπρεστ της δυτικής Γαλλίας, από Αργεντινό πατέρα και ποδοσφαιριστή. Και πρόσθεσε: «Ένιωθα ότι αυτό που αγαπούσα είχε τελειώσει. Ήταν η μισή μου ζωή, μια καριέρα 17 ετών και μου ήλθαν στο μυαλό εικόνες όλης της καριέρας μου. Φεύγω όμως πολύ χαρούμενος γιατί τα έδωσα όλα μέχρι σήμερα και αυτό, είναι το πιο σημαντικό».

Ο Ιγκουαϊν κατέκτησε τρεις τίτλους στην La Liga με την Ρεάλ Μαδρίτης, σκοράροντας 107 γκολ σε 190 αγώνες, πριν ενταχθεί στην Νάπολι, με τα «χρώματα» της οποίας, σημείωσε 71 γκολ σε 104 εμφανίσεις. Στην συνέχεια μετακόμισε στην Γιουβέντους και κατέκτησε δύο νταμπλ.

Με 31 γκολ σε 75 εμφανίσεις για την εθνική Αργεντινής, ο Ιγκουαΐν βοήθησε την «αλμπισελέστε», να φθάσει στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου το 2014 και στον τελικό του Κόπα Αμέρικα το 2015.