You are currently viewing Η Μίλαν κέρδιζε και πάτησε κορυφή στην Ιταλία!
Η Μίλαν αν και αγχώθηκε, επικράτησε εντός έδρας 1-0 την Σαμπντόρια. Και πάτησε ξανά την κορυφή στη κατάταξη.

Η Μίλαν με την τεράστια νίκη τη προηγούμενη αγωνιστική, επί της Ίντερ με 1-2. Κατάφερε σήμερα να φτάσει στην εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Σαμντόρια και σε συνδυασμό την χθεσινή ισοπαλία στον αγώνα της Νάπολι με την Ίντερ, ανέβηκε ξανά στη κορυφή του πρωταθλήματος.

Το πρώτο μέρος, ξεκίνησε με τους Μιλανέζους να μπαίνουν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, με αποτέλεσμα να ψάξουν το γρήγορο γκολ, όπου θα τους έβγαζε το άγχος για τη συνέχεια του ματς. Έτσι το γκολ ήρθε μόλις στο 8ο λεπτό με σκόρερ τον Λεάο.

Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, έψαξαν για ακόμα ένα τέρμα, για να κλειδώσουν τον αγώνα, αλλά παρά τις προσπάθειες τους, δεν ήρθε πότε και το σύνολο του Πιόλι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενη με το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δραστήρια στην αναμέτρηση, καθώς ήταν υποχρεωμένοι να κυνηγήσουν τις πιθανότητες τους για ένα κάλο αποτέλεσμα σε αυτή την έδρα.

Ωστόσο δεν κατάφεραν να φανούν απειλητικοί σε κανένα σημείο του δευτέρου μέρους. Οι γηπεδούχοι είχαν τεράστια ευκαιρία στο 60ο λεπτό, αλλά το σουτ του Ζιρού απέκρουσε φανταστικά ο Φαλκόνε.

Έτσι μέχρι το τέλος παρέμεινε αυτό το 1-0 υπέρ των Μιλανέζων. Έτσι με αυτό το τρίποντο πάτησαν μετά από καιρό στη κορυφή της κατάταξης.

Μίλαν (Πιόλι): Μενιάν, Φλορέντσι (89? Καλουλού), Τομόρι, Ρομανιόλι, Καλάμπρια, Τονάλι, Μπενασέρ (75? Κρούνιτς), Μεσίας (57? Σαλεμάκερς), Ντίαθ (57? Κεσί), Λεάο (57? Ρέμπιτς), Ζιρού

Σαμπντόρια (Τζιαμπάολο):Φαλκόνε, Μπερεζίνσκι, Μανιάνι, Κόντι (53? Βιεϊρά), Κόλεϊ, Μούρου (53? Αουτζέλο), Θόρσμπι (53? Έκνταλ), Ρινκόν (73? Κουαλιαρέλα), Καντρέβα (85? Σαμπίρι), Σένσι, Καπούτο