You are currently viewing Μεσογειακοί Αγώνες: Χάλκινο ο Νυφαντόπουλος στα 100μ. (vid)

Μεσογειακοί Αγώνες: Ο Γιάννης Νυφαντόπουλος έδωσε το πρώτο μετάλλιο στην ομάδα στίβου της Ελλάδας στην πόλη Οράν της Αλγερίας.

Μεσογειακοί Αγώνες: Μια εξαιρετική κούρσα έκανε ο Νυφαντόπουλος και πήρε το χάλκινο μετάλλιο. Τερμάτισε 3ος στα 100 μ. με νέο ατομικό ρεκόρ 10.28. στο στίβο.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Τούρκος, Αλί Χάρβεϊ με 10.15, με τον συμπατριώτη του Ραμίλ Γκουλίεφ να ακολουθεί σε 10.16.

Η Δήμητρα Γναφάκη ήταν το πρώτο μέλος της ελληνικής ομάδας, που αγωνίστηκε στους Μεσογειακούς Αγώνες στο Οράν. Η αθλήτρια του Μιχάλη Μανουσάκη συμμετείχε στην πρώτη προκριματική σειρά των 400 μ. εμπ. όπου τερμάτισε στην τέταρτη θέση με 57.53.

Πέρασε με βάση το χρόνο της, αφού την απευθείας πρόκρισης έπαιρναν οι τρεις πρώτες από κάθε σειρά. Μέχρι το έκτο εμπόδιο ήταν εντός τριάδας, ωστόσο στη συνέχεια έχασε έδαφος. Και παρότι στα τελευταία μέτρα προσπάθεια να προλάβει την αθλήτρια που ήταν μπροστά της, δεν τα κατάφερε και τερμάτισε στην τέταρτη θέση. Ο τελικός θα γίνει την Παρασκευή (1/7) στις 21:15.

Ο Οδυσσέας Μουζενίδης κατέλαβε την έβδομη θέση στον απευθείας τελικό της σφαιροβολίας με 19,45 μ., ενώ ο Τάσος Λατιφλάρι ακολούθησε στην όγδοη με 19,36 μέτρα.

Στο μεταξύ στο Diamond League της Στοκχόλμης είναι ο Μίλτος Τεντόγλου. Μετά θα πάει στο Όρεγκον της Αμερικής για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου.

Στη Στοκχόλμη ο Έλληνας πρωταθλητής χρειάστηκε τέσσερις προσπάθειες για να βρει το ρυθμό του. Ωστόσο για μια ακόμη φορά λειτούργησε αποτελεσματικά πετυχαίνοντας 8,31 μ. (1,7) και κατακτώντας τη νίκη στον αγώνα της σειράς Diamond League.

Ο αθλητής ξεκίνησε τον αγώνα του με 7,63 μ., συνέχισε με 7,81 μ., 7,78 μ., άκυρο. Ενώ στο τελευταίο του άλμα πέτυχε 8,12 μέτρα. Ο “χρυσός” ολυμπιονίκης του Τόκιο και “χρυσός” το χειμώνα στο Βελιγράδι δείχνει έτοιμος να διεκδικήσει το μοναδικό μετάλλιο, που λείπει από την πλούσια συλλογή του και να επιβεβαιώσει για πολλοστή φορά φέτος, πως είναι ο κορυφαίος άλτης του μήκους στον πλανήτη.