You are currently viewing Μέσι: Σόου με ακόμα 2 γκολ και πρόκριση στο Leagues Cup

Με δυο υπέροχα γκολ, ο Λιονέλ Μέσι, χάρισε στην Ίντερ Μαϊάμι την πρόκριση στην επόμενη φάση του Leagues Cup

Η μετακίνηση του Μέσι στο MLS φαίνεται ότι έχει δώσει φτερά στον Αργεντίνο σταρ. Ήδη, από την πρώτη κιόλας εμφάνιση με την Ίντερ Μαϊάμι, φάνηκε πως είναι σε πολύ καλή φόρμα και με τρελά κέφια. Πραγματικά, δεν έχει σταματήσει να σκοράρει, ξεσηκώνοντας κύματα λατρείας από τους αμερικάνους οπαδούς.

Για μια ακόμη φορά λοιπόν, ο Pulga συνέχισε τις υψηλές του πτήσεις στο αμερικάνικο πρωτάθλημα. Συγκεκριμένα, στο Leagues Cup. Τη διοργάνωση στην οποία αναμετρώνται όλες οι ομάδες του MLS και της αντίστοιχης  λίγκας του Μεξικού.

Αυτή τη φορά η Ίντερ Μαϊάμι βρέθηκε να παλεύει για την πρόκριση στη επόμενη φάση της διοργάνωσης με την ομάδα του Ντάλας. Μια πρόκριση που την κέρδισε τελικά, χάρη και στα 2 υπέροχα γκολ που πέτυχε ο αργεντίνος σταρ. Συγκεκριμένα, ο Μέσι ήταν αυτός που πέτυχε το πρώτο, αλλά και το τελευταίο γκολ του αγώνα.

Το πρώτο γκολ ήρθε μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Μέσι με υπέροχο πλασέ λίγο έξω από την περιοχή, άνοιξε το σκορ.

Στη συνέχεια, η ομάδα του Ντάλας κατάφερε κι έφερε τούμπα το ματς, όμως. Τα γκολ βροχή στον αγώνα. Μέχρι το 85ο λεπτό η Ντάλας ήτανε μπροστά με 4-3. Τότε όμως, ήταν η σειρά του Μέσι να αναλάβει δράση. Με υπέροχη απευθείας εκτέλεση φάουλ σκόραρε και πάλι, ισοφαρίζοντας σε 4-4 και στέλνοντας τελικά το ματς στα πέναλτι.

Στα πέναλτι η Ίντερ Μαϊάμι επικράτησε με 4-3 και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης.