You are currently viewing Μέγας Παναθηναικός, καθάρισε τον Ολυμπιακό!
Ο Παναθηναικός στις γυναίκες επικράτησε εντός έδρας 61-53 τον Ολυμπιακό. Και ισοφάρισε τη σειρά των τελικών σε 2-2 στις νίκες.

Ο Παναθηναικός είχε την ψυχή, το πάθος, αλλά φυσικά και τον κόσμο του. Με αποτέλεσμα να φτάσει στη μεγάλη αυτή επικράτηση με 61-53 τον Ολυμπιακό και να βάλει φωτιά στους τελικούς στο πρωτάθλημα, ισοφαρίζοντας σε 2-2 στις νίκες, από 0-2 που ήταν πρώτα υπέρ των Ερυθρολεύκων.

Το παιχνίδι ξεκίνησε, με τις Πράσινες να μπαίνουν πολύ δυνατά στο παρκέ της Λεωφόρου. Αφού με δυνατή άμυνα και αποτελεσματικότητα στα σουτ που επιχείρησαν έφτασαν στο 17-10, όπου ήταν και το τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο όμως δεκάλεπτο, οι Ερυθρόλευκες μπήκαν πολύ καλύτερα από τις γηπεδούχες. Καθώς κατάφεραν με ένα σερί 10-0, να διαμορφώσουν το σκορ σε 17-20. Ωστόσο οι παίκτριες της Καπογιάννη κατάφεραν να φτάσουν το σκορ 31-29, με αποτέλεσμα να λήξει το τέλος του πρώτου μέρους ισόπαλο με 31-31.

Στη τρίτη περίοδο, οι δύο ομάδες πηγαίναν πόντο πόντο, με καμία από τις δύο να μην μπορεί να ξεφύγει. Ωστόσο οι γηπεδούχες κατάφεραν στο τέλος να πάρουν μία διαφορά της τάξεως των 4 πόντων, κάνοντας το 46-42. Όπου ήταν και το τέλος αυτού του δεκαλέπτου.

Στη τελευταία και κρίσιμη περίοδο, οι πράσινες με την μεγάλη ώθηση του κόσμου. Με αποτέλεσμα να είναι συνεχώς μπροστά στο σκορ, με αποτέλεσμα στα τρία τελευταία λεπτά να αυξήσουν τη διαφορά στους 8 πόντους και στο 61-53, όπου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Έτσι πανηγύρισαν έξαλα αυτή τη νίκη. Καθώς ισοφάρισαν σε 2-2 και πλέον η σειρά θα μεταφερθεί πάλι στο γήπεδο του ΣΕΦ.