You are currently viewing Μεγάλος Βαλμπουενα, λύτρωσε τον Ολυμπιακό!
Ο Ολυμπιακός αν και ζορίστηκε, επικράτησε στην έδρα του 2-1 με τον Βόλο. Και παρέμεινε σταθερά στη κορυφή της κατάταξης.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε πολύ μεγάλες δυσκολίες, με αντίπαλο την πολύ καλά οργανωμένη ομάδα του Βόλου. Ωστόσο στο τέλος μίλησε η ποιότητα των παικτών. Καθώς επικράτησε με 2-1 και κατάφερε να συνεχίζει την αήττητη πορεία στο πρωτάθλημα.

Οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν από την αρχή του αγώνα, να πιέσουν, να δημιουργήσουν καταστάσεις για γκολ.  Ώστε να απλοποιήσουν τα πράγματα και να έχουν ένα εύκολο απόγευμα.

Αυτό όχι μόνο δεν τα κατάφεραν, αλλά τα βρήκαν «μπαστούνια» απέναντι στους Βολιώτες. Αφού στο 9ο λεπτό κέρδιζαν πέναλτι, το εκτέλεσε ο Ρομέρο, αλλά αστόχησε. Με αποτέλεσμα να χάνει μεγάλη ευκαιρία να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι σοβαρεύτηκαν. Αύξησαν την πίεση τους προς την εστία του Κλέιμαν. Έτσι στο 18ο λεπτό είχαν τεράστια ευκαιρία με τον Εμβιλά, αλλά δεν μπόρεσε να κερδίζει το συγκεκριμένο τερματοφύλακα.

Έτσι παρά τις ευκαιρίες που είχαν οι παίκτες του Μαρτίνς, δεν κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ και να πάνε στην ανάπαυλα του πρώτου μέρους μπροστά στο σκορ και έμεινε αυτό το 0-0.

Στο δεύτερο μέρος, το παιχνίδι ήταν πολύ πιο άγριο

Oι δύο μονομάχοι πραγματοποίησαν πολλά σκληρά μαρκαρίσματα, με αποτέλεσμα να έχουμε πολλές διακοπές στο ματς.

Ωστόσο στο 85ο λεπτό, ήρθε η λύτρωση για τον Ολυμπιακό, αφού κέρδιζε πέναλτι ο Ρέαμτσουκ, όπου το εκτέλεσε ο Ελ Αραμπί και ευστόχησε.

Όμως αμέσως μετά και συγκεκριμένα στο 88ο λεπτό η ομάδα από την Μαγνησία ισοφάρισε το ματς με τον Φαν Βεερτ.

Έτσι εκεί που πήγαινε να λήξει ισόπαλο το παιχνίδι.  Ήρθε ο Βαλμπουενά να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα στο 91ο λεπτό με εκπληκτικό φάουλ. Για αυτό το λόγο έμεινε μέχρι το φινάλε αυτό το αποτέλεσμα. Με τους γηπεδούχους να φτάνουν στη νίκη και  έτσι να οδηγούν τη κούρσα στο πρωτάθλημα.

Ολυμπιακός: Βατσλίκ, Λαλά (46′ Ανδρούτσος), Σισέ, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (71′ Ελ Αραμπί), Μπουχαλάκης, Αγκιμπού Καμαρά (46′ Μαντί Καμαρά), Λόπες (60′ Βαλμπουενά), Ροντρίγκες (46′ Μασούρας), Τικίνιο

Βόλος: Κλέιμαν, Ρίνερ, Πουρίτα (59′ Γκουλέν), Φαν Βέερτ, Ρεγκατέν, Σοάρες (66′ Τσοκάνης), Όρος (75′ Νίνης), Φεράρι, Ρομέρο, Ροσέρο (75′ Βοϊτκόφσκι), Μπαρτόλο.