You are currently viewing Μεγάλο διπλό για τον Άρη, οριστικά στα play outs o Ατρόμητος!

Super League – 23η αγωνιστική: Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν 2-0 του Ατρομήτου στο Περιστέρι και ανέβηκαν στο 38 βαθμούς. Από την άλλη, η ομάδα της Δυτικής Αττικής μένει και μαθηματικά εκτός πλέι οφ. Ο Μορόν άνοιξε το σκορ στο 330 λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ ο Νταρίντα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο φινάλε.

Ο Άρης επέστρεψε στις νίκες στη Stoiximan Super League. Επικράτησε με 2-0 του Ατρομήτου χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μορόν στο 33ο λεπτό και το τέρμα του Νταρίντα στο φινάλε. Οι Θεσσαλονικείς, αισίως,  έπιασαν τους 38. Από την άλλη, οι Περιστεριώτες είναι οριστικά στα playouts.

Το πέρασμα από το Περιστέρι δεν ήταν περίπατος για τον Άρη. Ο Ατρόμητος στάθηκε πολύ καλά απέναντι του. Μάλιστα, είχε αρκετές ευκαιρίες να σκοράρει.

Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι για χέρι του Κούεν στην περιοχή, μετά από εκτέλεση φάουλ του Σουλεϊμάνοφ. Ο διαιτητής δεν έδειξε κάτι. Έτσι, οι Περιστεριώτες έφυγαν στην αντεπίθεση. Ο Κούεν έκανε το σουτ και ο Κουέστα απομάκρυνε σε κόρνερ. Αμέσως, ο VAR κάλεσε τον Τσέτσιλα να δει τη φάση. Αυτός σφύριξε το πέναλτι (με τη φάση του Κούεν να θεωρείται άκυρη). Ο Μορόν ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε.

Στη συνέχεια, ο Ατρόμητος πίεσε για την ισοφάριση. Ο Άρης όμως βρήκε το γκολ στο φινάλε με τον Νταρίντα και σφράγισε το διπλό.

Με αυτούς τους τρεις βαθμούς, ο Άρης παρέμεινε στην πέμπτη θέση με 38 βαθμούς. Αντίθετα, ο Ατρόμητος που υπέστη την πέμπτη διαδοχική του ήττα έμεινε στους 23. Έτσι, έμεινε οριστικά εκτός playoffs.