You are currently viewing Μεγάλη Παρί, άλωσε το Ζοφρουά Γκισάρ!
Η Παρί Σ.Ζ απέδρασε με το τεράστιο διπλό 1-3 από την έδρα της Σεντ Ετιεν. Και παρέμεινε σταθερά στη κορυφή της κατάταξης.

Η Παρί Σ.Ζ έκανε παρέλαση και στην έδρα της Σεντ Ετιεν.  Αφού με εκπληκτικό τον Μέσι, αλλά και τον Ντι Μαρία να ακολουθεί, επικράτησε με 1-3. Έτσι συνέχιζε τη μοναχική πορεία προς τη κορυφή του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ποκετσίνο, μπήκε πολύ δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο. Και στη πρώτη της ευκαιρία άνοιξε το σκορ με τον Νειμάρ μετά από εξαιρετική μπαλιά του Μέσι, αλλά μετά από εξέταση του Βαρ δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι, βρήκαν την ευκαιρία και άνοιξαν το σκορ στο 22ο λεπτό με τον Μπουαγκά. Και έφεραν σε δύσκολη θέση του Παριζιάνους.

Ωστόσο στη συνέχεια η παρέα του Μέσι, ανέβασε στροφές.  Δημιούργησε πολλές καλές ευκαιρίες, αλλά όλες σταμάτησαν στον εκπληκτικό γκολκίπερ της Σεντ Ετιεν.

Το γκολ εν τέλι ήρθε για την ομάδα του Ποκετσίνο στο 45ο λεπτό με σκόρερ τον Μαρκίνιος. Έτσι πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες το σκορ να είναι στο 1-1.

Στο δεύτερο μέρος οι Παριζιάνοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο, με μεγάλη αυτοπεποίθηση, αφού έψαχναν την μεγάλη ανατροπή και το προβάδισμα στο σκορ.

Έχασαν πολλές ισάριθμες ευκαιρίες, με τη συμαντικότερη να καταγράφεται στο 60ο λεπτό με τον Μπαμπε, αλλά ο Γκριν πάλι ήταν σε ετοιμότητα και την απέκρουσε με εντυπωσιακό τρόπο.

Εν τέλι το γκολ ήρθε στο 79ο λεπτό με τον Ντι Μαρία να χρίζεται σκόρερ και να κάνει το σκορ σε 1-2. Και στο φινάλε του αγώνα ήρθε και 3ο γκολ, αυτή τη φορά με μεγάλο δράστη τον Μαρκίνιος.

Έτσι η Παρί Σ.Ζ με αυτό το τεράστιο διπλό, συνέχιζε την τρομερή πορεία που καταγράφει στο πρωτάθλημα της Γαλλίας.

Σεντ Ετιέν: Γκριν, Μακόν (87’ Κρασό), Ναντέ, Κολονζιεσζάκ, Τράουκο, Καμαρά (87’ Καλοράντ), Σισοκό (46’ Μουκουντί), Μπουντερούζ (72’ Ντουάθ), Αούτσιτσε (46’ Γιουσούφ), Καζρί

Παρί Σεν Ζερμέν: Ντοναρούμα, Χακίμι, Μαρκίνιος, Σέρχιο Ράμος, Μπέρνατ, Ντι Μαρία, Γκέιγ (75’ Παρέδες), Μέσι, Μπαπέ, Νεϊμάρ (88’ Ντίνα)