You are currently viewing Μεγάλη νίκη τετράδας για την Άρσεναλ!
Η Άρσεναλ απέδρασε με τη τεράστια νίκη 0-1 από την Άστον Βίλα. Και επανήλθε στις νίκες, μετά την εντός έδρας ήττα επί της Λίβερπουλ.

Η Άρσεναλ προερχόταν από την εντός έδρας ήττα 0-2 από την Λίβερπουλ. Και σήμερα οι τρεις βαθμοί με την Άστον Βίλα, έπρεπε να έρθουν. Για αυτό το λόγο πέτυχε το στόχο της, καθώς επικράτησε με 0-1. Και κρατήθηκε σταθερά στη προνομιούχο τετράδα της κατάταξης.

Το πρώτο μέρος, δεν είχε πολλές σημαντικές ευκαιρίες από τους δύο αντιπάλους. Αφού πρώτα από όλα ήθελαν να κρατήσουν απαραβίαστη την εστία τους. Ωστόσο στο 30ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το πολυπόθητο τέρμα με δράστη το Σάκα.

Έτσι το 0-1 υπέρ των Κανονιέρηδων, παρέμεινε μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους, παίρνοντας μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα ενόψει του δεύτερου μέρους.

Στο δεύτερο οι Χωριάτες μπήκαν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, αφού στόχος τους ήταν να βρουν το γκολ και να φέρουν το ματς στα ίσια. Έτσι στο 68ο λεπτό ο Γουότκινς έχασε τεράστια ευκαιρία, να κάνει το 1-1. Συγκεκριμένα, το σουτ που επιχείρησε πήγε στο δοκάρι του τερματοφύλακα της Άρσεναλ.

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν αυτό το υπέρ τους αποτέλεσμα, μέχρι το τέλος του αγώνα. Έτσι στο φινάλε του αγώνα έφτασαν στην τεράστια νίκη, όπου διατηρήθηκαν στην πρώτη τετράδα στη κατηγορία.