You are currently viewing Μεγάλη νίκη ανάσα για την Αλάβες!
Η Αλαβές πέτυχε μεγάλη εντός έδρας νίκη 2-1 με την Βιγιαρεάλ. Και κράτησε ζωντανές τις ελπίδες της για τη παραμονή στη κατηγορία.

Η Αλαβές πριν από τον αγώνα με την Βιγιαρεαλ, ήταν με τη πλάτη στο τοίχο. Και ο σημερινός αγώνας ήταν τελικός, αφού με νίκη θα κρατούσε ζωντανές τις ελπίδες της για τη σωτηρία στο πρωτάθλημα. Έτσι με μεγάλο πάθος, έφτασε στη τεράστια νίκη με σκορ 2-1.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το καλύτερο δυνατό τρόπο για τους γηπεδούχους, αφού στο 4ο λεπτό κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με τον Χοσέλου. Στη συνέχεια οι παίκτες της Αλαβές, δεν σταμάτησαν σε αυτό το γκολ. Αφού πίεσαν και για δεύτερο τέρμα, όπου το βρήκαν στο 31ο λεπτό με σκόρερ τον Εσκαλάντε, διαμορφώνοντας το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ αγριεμένοι καθώς ήθελαν ένα γρήγορο τέρμα, όπου θα τους έβαζε στη μάχη για ένα θετικό αποτέλεσμα. Έτσι το βρήκαν και συγκεκριμένα στο 47ο λεπτό με σκόρερ τον Τζουγκβουέζε.

Στο υπόλοιπο του ματς, το Κίτρινο υποβρύχιο, πίεσε για την ισοφάριση, είχε ευκαιρίες. Αλλά η ομάδα της Αλάβες, άντεξε σε αυτή την πίεση και κράτησε μέχρι το φινάλε του αγώνα αυτή τη πολύτιμη νίκη. Έτσι με αυτό το τρίποντο, κατάφερε να παραμείνει ζωντανή για τη σωτηρία της στο πρωτάθλημα