You are currently viewing Μεγάλη Αργεντινή, κέρδιζε την Βραζιλία!
Η Αργεντινή στο βόλλευ ολοκλήρωσε τη μεγάλη έκπληξη, αφού κατάφερε επικράτησε με 3-2 στα σετ τη Βραζιλία ( 25-23, 20-25, 20-25, 25-17, 15-13 ).

Η Αργεντινή έδειξε πως με το πάθος και τη μεγάλη ψύχη. Μπορεί να δει στα μάτια όλους τους αντιπάλους. Αυτό το έδειξε και με την ισχυρή Βραζιλία. Αφού πέτυχε τη μεγάλη νίκη με 3-2 και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου σε αυτή την Ολυμπιάδα.

Οι Αργεντίνοι ξεκίνησαν πολύ εντυπωσιακά το ματς. Καθώς με εκπληκτικές άμυνες και τρομερή αποτελεσματικότητα στην επίθεση, έφτασαν στο 25-23 στα σετ και έκαναν το 1-0.

Ωστόσο στη συνέχεια οι Βραζιλιάνοι ανέβασαν τη πίεση στο σερβίς. Και με πολύ λίγα λάθη, πραγματοποίησαν την ανατροπή και έφτασαν στο 2-1 στα σετ.

Όμως οι Γκαούτσος δεν είχαν πει τη τελευταία τους λέξη. Καθώς στο τέταρτο σετ μπήκαν πολύ ψυχωμένα και ήταν σαρωτική. Έτσι αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πάρουν εύκολα το σετ με 25-17.

Στο πέμπτο και κρίσιμο σετ οι Αργεντίνοι με καθαρό μυαλό και πίστη στη νίκη. Ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και εν τέλι έφτασαν στο 15-13 και πανηγύρισαν αυτή τη μεγάλη επιτυχία.

Η Αργεντινή από τη μία. Αυτό το χάλκινο μετάλλιο είναι το πρώτο στη σύγχρονη ιστορία της και είναι ένα τεράστιο επίτευγμα για τη χώρα. Ενώ από την άλλη η Βραζιλία έχει να μείνει εκτός βάθρου από το 2016 και το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στο Ρίο Ντε Τζανέιρο.

Ο Μεγάλος τελικός από την άλλη, θα γίνει ανάμεσα σε δύο πολύ πανήσχυρες ομάδες, όπου είναι η Γαλλία με την Ρωσία, με μοναδικό στόχο το χρυσό μετάλλιο!