You are currently viewing Μεγάλες νίκες για Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ!

Με ιδανικό τρόπο άρχισαν Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ τις υποχρεώσεις τους στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ και του Κόνφερενς Λιγκ αντίστοιχα. Οι “πράσινοι” υπέταξαν με 2-0 την Βιγιαρεάλ στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, ενώ οι Θεσσαλονικείς πέρασαν με ανατροπή από την έδρα της Ελσίνκι (2-3)!

Παναθηναϊκός – Βιγιαρεάλ

Πολύ μεγάλη εμφάνιση έκανε ο Παναθηναϊκός στην πρεμιέρα των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Οι πράσινοι ξεκίνησαν τιο ευρωπαϊκό τους ταξίδι με νίκη.

Τη νίκη σφράγισαν οι Ιωαννίδης και Σπόραρ. Αρχικά, ο Ιωαννίδης στο 38’ με ένα υπέροχο «σκαφτό» και αργότερα ο Σπόραρ στο 78’ με τρομερή εκτέλεση. Είναι η πρώτη νίκη των «πράσινων» σε ομίλους Γιουρόπα Λιγκ μετά από 11 χρόνια. Συνολικά, ο Παναθηναϊκός πέρασε 13 σερί αγώνες χωρίς τρίποντο (είχε 3 ισοπαλίες και 10 ήττες).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο γήπεδο με διάθεση να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα. Είχε την πρώτη καλή στιγμή του μόλις στο 8’. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Τσέριν, ο Σένκεφελντ έπιασε την κεφαλιά. Δυστυχώς, αυτή πέρασε λίγο άουτ. Στο 17’ η Βιγιαρεάλ με τρεις πάσες έφυγε με ταχύτητα στην κόντρα από τα αριστερά. Ο Χοσέ Λουίς Μοράλες έφτασε μόνος του στο τελείωμα. Πλάσαρε όμως άουτ μέσα απ’ την περιοχή.

Τρία λεπτά αργότερα οι «πράσινοι» άλλαξαν με πολύ μεγάλη ταχύτητα μέσα στην περιοχή. Ο Παλάσιος έπιασε το σουτ από πλάγια θέση στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 38′ πάλι, ο Κώτσιρας έβγαλε μία υπέροχη κάθετη πάσα προς τον Φώτη Ιωαννίδη. Αυτός, «έσκαψε» την μπάλα πάνω από τον Ρέινα που έκανε έξοδο κι έκανε το 1-0 για τους «πράσινους» μέσα σε αποθέωση.

Κράτησε τα ηνία

Η Βιγιαρεάλ μπήκε πολύ πιο δυνατά στο β’ ημίχρονο. Προσπάθησε να μεταφέρει έξτρα πίεση προς το μισό του Παναθηναϊκού. Όμως οι «πράσινοι» ήταν εκείνοι που έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του δευτέρου 45λέπτου. Ο Ιωαννίδης έκανε ένα καταπληκτικό κοντρόλ, απογεύγοντας στο σπριντ τον Μαντ. Την τελευταία στιγμή πριν εκτελέσει, όμως, κόπηκε από τον Γκάμπια. Στο 52’ ο Ρέινα έκανε μεγάλη επέμβαση στο σουτ του Παλάσιος από το όριο της περιοχής. Στην εξέλιξη της φάσης δε, το απευθείας σουτ του Μλαντένοβιτς αποκρούστηκε από τον Μαντί πριν περάσει τη γραμμή.

Στο 62’ ο Κώτσιρας βρέθηκε σε πολύ γρήγορη αντεπίθεση σε θέση βολής. Το τελείωμά του όμως, πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Οι αλλαγές του Γιοβάνοβιτς έκλεισαν τις διόδους στη Βιγιαρεάλ. Ο Παναθηναϊκός έτσι, βρήκε περισσότερους χώρους για να «χτυπήσει» την ισπανική ομάδα. Και το ξανάκανε. Στο 78’ με τον άλλο φορ του, τον Αντράζ Σπόραρ. Ο Σπόραρ υποδέχθηκε την μπάλα από τα δεξιά. Έκανε μία εξαιρετική παράλληλη κίνηση κι εκτέλεσε με το αριστερό έξω απ’ την περιοχή. Εκείνη τη στιγμή, έγραψε το 2-0 για τον Παναθηναϊκό και ξανάβαλε «φωτιά» στο κατάμεστο ΟΑΚΑ.

Στο 90’ ο Βιλένα έκλεψε την μπάλα με τρομερή δύναμη. Διέσχισε το μισό γήπεδο και σούταρε με το αριστερό. Η μπάλα όμως, πέρασε ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Ρέινα. Αμέσως μετά, στο 90’+2’, η σέντρα σουτ του Αϊτόρ δεν βρήκε για… εκατοστά το πόδι του Μάγκνουσον. Θα μπορούσε για να κάνει ακόμη πιο λαμπερή τη νίκη του Παναθηναϊκού.

Παναθηναϊκός

(Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Μλαντένοβιτς, Ρουμπέν (76’ Αράο), Τσέριν Παλάσιος (88’ Παλάσιος), Μπερνάρ (76’ Τζούριτσιτς), Μαντσίνι (68’ Βιλένα), Ιωαννίδης (68’ Σπόραρ).

Βιγιαρεάλ

(Πατσέτα): Ρέινα, Κίκο Φεμένια, Μαντί, Γκάμπια, Πεδράθα, Ντένις Σουάρες (30’ λ.τρ. Πίνο), Καπουέ, Κομεσανά (60’ Παρέχο), Τριγκέιρος (61’ Μορένο), Μοράλες (77’ Μπαένα), Μπρέτετον (61’ Σόρλοθ).

Με το… δεξί και ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να χάνει με 1-0 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου κόντρα στην Ελσίνκι για την 1η αγωνιστική των ομίλων του Europa Conference League. Στο δεύτερο μέρος όμως, ανέβασε την απόδοσή του. Ισοφάρισε με τον Κουλιεράκη, προσπέρασε με τον Ντεσπόντοφ και έβαλε και τρίτο γκολ με τον Μπράντον Τόμας. Με την υπέροχη αυτή ανατροπή, πήρε τελικά τη νίκη με 3-2.

Οι Θεσσαλονικείς έδειχναν ορεξάτοι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Είχαν διάθεση να επιτεθούν και για να ψάξουν το γρήγορο γκολ. Παρόλα αυτά, δεν το βρήκαν. Στη συνέχεια άρχισαν να προβληματίζουν με την απόδοσή τους. Όσο για τους γηπεδούχους, έκαναν αναγκαστική αλλαγή τερματοφύλακα στο 13′. Από εκεί και πέρα προσπαθούσαν για το καλύτερο επιθετικά.

Οι Φινλανδοί είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 21′. Το σουτ του Ραντούλοβιτς εντός περιοχής έφυγε λίγο άουτ. Απείλησαν όμως ξανά στο 35′. Και πάλι με σουτ του ίδιου παίκτη το οποίο απέκρουσε όμως ο Κοτάρσκι.  Στο επόμενο λεπτό, τελικά, έγινε η ζημιά για τον ΠΑΟΚ.

Η εκτέλεση κόρνερ στο 36′ έφερε την κεφαλιά του Μπαντέ που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Κάπως έτσι, η Ελσίνκι πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα. Από την άλλη, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου προβλημάτισμένη με την απόδοσή της.

Εψαξε και πέτυχε την ανατροπή

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, όμως, όλα ήταν καλύτερα. Οι Θεσσαλονικείς είχαν ευκαιρία στο 47′ με το σουτ του Ντεσπόντοφ εντός περιοχής. Δευτερόλεπτα μετά, είχαν δοκάρι σε κεφαλιά του Εκόνγκ. Στο 49′, είχαν μια νέα μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά του αμαρκάριστου Σβαμπ που απέκρουσε όμως ο Εστ. Η Ελσίνκι βγήκε στην αντεπίθεση. Στο 50′, είχε δοκάρι με τον Ραντούλοβιτς σε τετ α τετ. Ο Δικέφαλος ξεπέρασε το στιγμιαίο σοκ και έφτασε στην ισοφάριση.

Στο 55′ ο Ντεσπόντοφ εκτέλεσε φάουλ. Ο Κουλιεράκης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το 1-1, έδωσε στον ΠΑΟΚ την ώθηση που ήθελε για να ψάξει στη συνέχεια τη νίκη. Και όχι μόνο την έψαξε, αλλά την πήρε κιόλας.