You are currently viewing Mε φόρα στις “16” του Charleston Open η Σάκκαρη!

Την πρώτη της φετινή νίκη στο χώμα πραγματοποίησε η Μαρία Σάκκαρη στο Τσάρλεστον. Επικράτησε της Βουλγάρας και Νο74 στον Κόσμο Βικτορίγια Τόμοβα με 2-0 σετ. Έτσι, πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η Μαρία Σάκκαρη πραγματοποίησε ιδανική πρεμιέρα στο χώμα και το Charleston Open. Επικράτησε με 6-3, 6-3 (2-0 σετ) της Βικτορίγια Τόμοβα και πήρε την πρόκριση για τις “16” του WTA 500 του Τσάρλεστον (ΗΠΑ).

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη της Σάκκαρη επί της Βουλγάρας στις τέσσερις φορές που έχουν συναντηθεί στα κορτ. Η Νο74 τενίστρια στον Κόσμο επικρατήσει στο πρώτο μεταξύ τους ματς το 2016. Από τότε η Ελληνίδα πρωταθλήτρια μετράει μόνο νίκες. Στο Wimbledon του 2022, ένα χρόνο μετά στο United Cup και απόψε στο Τσάρλεστον.

Η αντίπαλος της Σάκκαρη στην επόμενη φάση (4/4) θα προκύψει την Τετάρτη (3/4). Θα είναι η νικήτρια του ζευγαριού Λέσια Τσουρένκο-Άστρα Σάρμα.

H Σάκκαρη ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 4 άσους (κανένα διπλό λάθος). Κέρδισε το 76% των πόντων πίσω από το πρώτο service (25/33) και το 61% στο δεύτερο (11/18). Έσβησε τα 3/4 break-points της Τόμοβα, ενώ η ίδια εκμεταλλεύτηκε τις 4 από τις 8 ευκαιρίες για break. Παράλληλα η Νο7 του κόσμου σημείωσε 25 winners και 14 αβίαστα λάθη. Την ίδια στιγμή, κέρδισε 21 περισσότερους πόντους από την αντίπαλό της.

Η Σάκκαρη ξεκίνησε το πρώτο σετ βρισκόμενη πίσω στο σκορ για το 3-1, παρόλα αυτά βρήκε τα πατήματά της και τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 6-3. Στο δεύτερο σετ, η Βουλγάρα έδειχνε να δυσκολεύεται να κρατήσει το σερβίς της με την Μαρία Σάκκαρη να αξιοποιεί τα λάθη της αντιπάλου της και να φτάνει στη νίκη που της δίνει και την πρόκριση στην επόμενη φάση του τουρνουά. Εκεί θα βρει στον δρόμο της τη νικήτρια του ζευγαριού Λέσια Τσουρένκο-Άστρα Σάρμα.