You are currently viewing Το εντυπωσιακό ντεμπούτο του Μαρσέλο Μπιέλσα στον πάγκο της Ουρουγουάης (vid)

Ο Μαρσέλο Μπιέλσα ξεκίνησε την πορεία του στον πάγκο της Εθνικής Ουρουγουάης με τέτοιο τρόπο που αφήνει υποσχέσεις.

Πιο συγκεκριμένα η Εθνική Ουρουγουάης επιβλήθηκε με 4-1 της Νικαράγουας σε φιλικό που έγινε στο Μοντεβιδέο. Και ήταν το πρώτο ματς του Μαρσέλο Μπιέλσα στον πάγκο της Ουρουγουάης. Η σελέστε κάτω από την καθοδήγηση του Μπέλσα, έπαιξε πολύ ωραίο ποδόσφαιρο και πήρε δίκαια τη νίκη με το εντυπωσιακό 4-1.

«Το συλλογικό μας παιχνίδι ήταν αρκετά καλά οργανωμένο, δυναμικό, γρήγορο», τόνισε ο 67χρονος προπονητής. Και συνέχισε: «Είχαμε τον έλεγχο της μπάλας και του ρυθμού. Ενώ το παιχνίδι μας, ήταν καλύτερο στα πλάγια, παρά στον άξονα».

Η σελέστε βγήκε στο γήπεδο, χωρίς τους «αστέρες» της ομάδας, Λουίς Σουάρες, Εντινσον Καβάνι και Φερνάντο Μουσλέρα. Η απουσία των συγκεκριμένων αποτέλεσε προσωπική επιλογή του Μπέλσα, αφου δεν κλήθηκαν ποτέ. Επίσης απόντες ήταν οι Φεντερίκο Βαλβέρδε, Ντάρβιν Νούνιες. Ροντρίγκο Μπετανκούρ, Τζιορτζιάν Ντε Αρασκαέτα και Ρόναλντ Αραούχο. Φαίνεται ξεκάθαρα πως ο έμπειρος τεχνικός θέλει να «επενδύσει» σε νέα πρόσωπα.

Τα τέρματα για την εθνική Ουρουγουάης, σημείωσαν οι Ματίας Αρέθο (8`), ο οποίος έχασε και πέναλτι στο 26ο λεπτό. Ροντρίγκο Σαλαζάρ (36`, 82`) και Μπράιαν Ροντρίγκες (55`). Ενώ το «γκολ της τιμής» για την Νικαράγουα, πέτυχε ο Λουϊς Κορονέλ, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Επόμενος αγώνα για την «τσελέστε» του «El Loco» (σ.σ. ο τρελός), όπως είναι το προσωνύμιο του Μπιέλσα. Θα είναι αυτός με αντίπαλο την Κούβα στις 20 Ιουνίου. Σε μία αναμέτρηση, που αναμένεται να συνεχίσει τις δοκιμές. Ενώ η κατάσταση θα «σοβαρέψει» τον προσεχή Σεπτέμβριο, με τα προκριματικά του Μουντιάλ 2026.