You are currently viewing Μαρία Σάκκαρη: Στα ημιτελικά του Open στο Μεξικό

Συνεχίζει την εκπληκτική της πορεία στο Μεξικάνικο Open στη Γουαδαλαχάρα η Μαρία Σάκκαρη, που πέρασε αέρας στα προημιτελικά του τουρνουά

Τελικά, το Μεξικό την εμπνέει. Η Μαρία Σάκκαρη έκανε ακόμια μια υπέροχη εμφάνιση στα κορτ της Γουαδαλαχάρα. Αυτή τη φορά απέναντι στη Εμιλιάνα Αράνγκο για το εισητήριο στους 4 του Μεξικάνικου Open.

Η Ελληνίδα τεννίστρια (Νο.9) πήρε την νίκη με 2-0 σετ (6-3,6-4) κόντρα στην Εμιλιάνα Αράνγκο (Νο.180). Χρειάστηκαν μόλις 83 λεπτά παιχνιδιού, ώστε η 28χρονη ελληνίδα να υποτάξει την Κολομβιανή αντίπαλο της.

Σαφώς ανώτερη, καθόλη τη διάρκει ατου ματς, η περσινή φιναλίστ έδειξε συνέπεια από τη θέση του service. Ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 79% στους κερδισμένους πόντους στο πρώτο σετ (34/43), αλλά και 36% στο δεύτερο (5/14). Είχε 20 winners, ενώ η Αράνγκο μόλις 5. Το μοναδικό «αγκάθι» για τη Μαρία ήταν τα 31 αβίαστα λάθη.

Αντίπαλός της στα ημιτελικά θα είναι η Γαλλίδα Καρολίν Γκαρσία (Νο.11 της παγκόσμιας κατάταξης). Η Γκαρσία, στην προημιτελική φάση επικράτησε της Βικτόρια Αζαρένκα. Ο προημιτελικός είναι προγραμματισμένος για τα ξημερώματα Σαββάτου (03:00).

Σάκκαρη: «Ελπίζω να μην τσαντιστούν στην Ελλάδα»

Αμέσως μετά τη νίκη της, η Μαριά έδωσε συνέντευξη φορώντας φανέλα της εθνικής Μεξικού. Μάλιστα, η εν λόγω φανέλα, πίσω είχε το όνομά της.

Οι δηλώσεις της Μαρίας

Για το ματς με την Αράνγκο

Μέρα με τη μέρα μεγαλώνει η αυτοπεποίθησή μου και γίνομαι καλύτερη. Είχε λίγο αέρα σήμερα και ήταν επικίνδυνο, συν ότι δεν ήξερα την αντίπαλό μου. Αυτό κρύβει παγίδες γιατί και αυτή δεν έχει τίποτε να χάσει και παίζει επιθετικά. Έπαιξε εξαιρετικά και της αξίζουν συγχαρητήρια.

Για την Καρολίν Γκαρσία

Δύσκολο ματς. Και οι δύο τα τελευταία χρόνια παίζουμε σε υψηλό επίπεδο. Είναι εκπληκτικός άνθρωπος και παίκτρια. Μου αρέσουν αυτές οι προκλήσεις.