You are currently viewing Μαρία Σάκκαρη – Ίρινα Μπέγκου 2-1
Η Μαρία Σάκκαρη αν και δυσκολεύτηκε με την Ίρινα Μπένγκου. Εν τέλι επικράτησε με 2-1 στα σετ και προκρίθηκε στο τελικό της Αγίας Πετρούπολης.

Η Μαρία Σάκκαρη, τα βρήκε πολύ σκούρα με την Ρουμάνα Ίρινα Μπένγκου. Ωστόσο εν τέλι, μίλησε η ποιότητα και η αποτελεσματικότητα της Ελληνίδας πρωταθλήτριας στο τρίτο και καθοριστικό σετ. και πέτυχε τη νίκη με 2-1 ( 6-4, 6-7, 6-4 ). Έτσι έφτασε στη μεγάλη πρόκριση στο μεγάλο τελικό της Αγίας Πετρούπολης.

Στο πρώτο σετ, οι δύο αντίπαλες πήγαιναν χέρι χέρι και ήταν ισόπαλες με 3-3. Κάπου εκεί όμως η Μαρία σοβαρεύτηκε. Αφού με μεγάλες επιθέσεις και τεράστια αποτελεσματικότητα από το σερβίς της έκανε το 5-4 και στη συνέχεια το 6-4 με αποτέλεσμα να κάνει το 1-0.

Στο δεύτερο σετ. Η Ρουμάνα πρωταθλήτρια μπήκε χωρίς φόβο και με μεγάλη προσήλωση να ισοφαρίσει στα σετ σε 1-1. Έτσι μπήκε πολύ δυνατά στο σετ, αφού κατάφερε και προηγήθηκε με 2-0. Ωστόσο η Μαρία κατάφερε την ισοφάρισε. Για αυτό το λόγο από εκείνο το σημείο, οι δύο γυναίκες δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν, με αποτέλεσμα το ματς να πάει σε 6-6 και να οδηγηθούμε στο tie break. Εκεί η Ίρινα ήταν πιο ψύχραιμη και έκανε το 6-7. Έτσι έφερε το ματς στα ίσια σε 1-1.

Στο τρίτο και καθοριστικό σετ. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατάφερε να μπει πολύ δυνατά και με μεγάλη σοβαρότητα και με μεγάλο break στα μισά του σετ. Κατάφερε και διαμόρφωσε σε 6-4 το σετ. Έτσι έφτασε στη νίκη και στη μεγάλη πρόκριση στο τελικό του τουρνουά, όπου εκεί θα βρει μία εκ των Κονταβέιτ η Οστανμπένκο.