You are currently viewing Μαραντόνα: Σαν σήμερα έβαλε το πιο πολυσυζητημένο γκολ στον πλανήτη! (vid)

Ο Ντιέγκο Μαραντόνα έχει σημαδέψει το ποδόσφαιρο και για πολλούς ήταν ίσως ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής στον πλανήτη.

Από τα όσα έχει κάνει υπάρχουν και μερικά που έγιναν σταθμός. Όπως τα όσα έκανε ο Μαραντόνα σαν σήμερα στο ματς με την Αγγλία στο Μουντιάλ του Μεξικό πριν από 37 χρόνια.

Στάδιο Αζτέκα – Μέξικο Σίτι. «Ντάλα» μεσημέρι (στις 12:00 τοπική ώρα). Μπροστά σε 114.580 θεατές. Αργεντινή εναντίον Αγγλίας.

Τέσσερα χρόνια πριν οι δυο χώρες βρέθηκαν σε εμπόλεμη κατάσταση για τα νησιά Φώκλαντ. Οι Αργεντινοί ήθελαν τα νησιά να είναι υπό τη δική τους διοίκηση. Η Μάργκαρετ Θάτσερ έκανε επίδειξη δύναμης και τελικά κέρδισε τον πόλεμο.

Το ματς ήταν για τα προημιτελικά. Στο 51ο λεπτό ο Μαραντόνα πηδάει για κεφαλιά με τον Πίτερ Σίλτον. Και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με το χέρι.

Χαμός έγινε από τους παίκτες της Αγγλίας. Αλλά το γκολ μέτρησε και πήρε τον τίτλο… το χέρι του θεού.

«Περίμενα τους συμπαίκτες μου να με αγκαλιάσουν, αλλά κανείς δεν ήρθε… Τους είπα: Ελάτε να με αγκαλιάσετε, αλλιώς ο διαιτητής δε θα το μετρήσει» είχε πει αργότερα ο Ντιέγκο. Ενώ στη συνέντευξη τύπου αμέσως μετά τον αγώνα, είχε δηλώσει το αμίμητο: «un poco con la cabeza de Maradona y otro poco con la mano de Dios» («λίγο με το κεφάλι του Μαραντόνα και λίγο με το χέρι του Θεού»).

Τέσσερα λεπτά μετά από εκείνο το πρώτο γκολ, ο Μαραντόνα πήρε την μπάλα στη μεσαία γραμμή. Προσπέρασε σχεδόν όλους τους αντιπάλους του – ακόμη και τον τερματοφύλακα – και σκόραρε ξανά.
Και το έκανε να μοιάζει το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο.