You are currently viewing Μάντσεστερ Σίτι: Σαν να μην πέρασε μια μέρα (vid)

Η Μάντσεστερ Σίτι το έπιασε εκεί όπου το άφησε, καθώς επέστεψε το ίδιο φουριόζα στην πρεμιέρα της Premier League

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις εμφανίσεις της για αυτή τη σεζόν η Μάντσεστερ Σίτι. Στην πρεμιέρα της στο αγγλικό πρωτάθλημα, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα επικράτησε με 3-0 επί της Μπέρνλι του Βενσάν Κομπανί. Πρωταγωνιστής, για μια ακόμη φορά, ο Έρλινγκ Χάαλαντ. Ο σκανδιναβός γίγαντας πέτυχε και το πρώτο γκολ της Premier League για τη σεζόν 2023-2024, 185 δευτερόλεπτα από την έναρξή της. Επίσης ο ίδιος παίχτης έγινε ο μόνος στην ιστορία του αγγλικού πρωταθήματος που σκόραρε το πρώτο, αλλά και το δεύτερο γκολ μιας σεζόν.

Συγκεκριμένα το πρώτο γκολ ήρθε στο 4ο λεπτό του αγώνα. Σε φάση διαρκείας στα αντίπαλα καρέ, ο Ρόδρι με κεφαλιά πάσα τροφοδότησε τον Χάλαντ. Αυτός, από κοντά με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το δεύτερο γκολ σημειώθηκε στο 36ο λεπτό. Ήρθε, μετά από μια υπέροχη ανάπτυξη από τα δεξιά. Ο Άλβαρες την υποδέχτηκε και έστρωσε στον Χάλαντ. Τότε εκείνος, με τρομερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Παρ’ όλα αυτά ο Νορβηγός δεν κατάφερε να γλιτώσει από τις… παρατηρήσεις του Γκουαρδιόλα στο ημίχρονο.

Το τρίτο γκολ ήρθε στο 73ο λεπτό με τον Ρόδρι. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά είδε την μπάλα να του στρώνεται στη μικρή περιοχή. Τότε, με ωραίο τελείωμα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στα λεπτά που απέμειναν μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης ο Άλβαρες είχε δύο ευκαιρίες για να σκοράρει. Δίχως όμως κάποιο αποτέλεσμα. Οι δε clarets, ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες. Κι αυτό, λόγω αποβολής του Ζαρουρί με απευθείας κόκκινη στις καθυστερήσεις του δευτέρου μέρους. Για τους πολίτες, ο Κέβιν Ντε Μπρόινε έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 23ο λεπτό. Μάλιστα, είναι αμφίβολος για τη συμμετοχή του στο ευρωπαϊκό Super Cup