You are currently viewing Μάντσεστερ Σίτι: Από ρεκόρ σε ρεκόρ ο Χάαλαντ!

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ έγινε ο πιο γρήγορος και ο νεότερος παίκτης που σημείωσε 40 γκολ στο Champions League, σπάζοντας το ρεκόρ του Κιλιάν Εμπαπέ.

Η Μάντσεστερ Σίτι “φλέρταρε” με την πρώτη εντός έδρας ήττα απο το 2018 στην αναμέτρηση με την Λειψια. Ο Οπεντά είχε σκοράρει δις για τους “ταύρους” και οι “πολίτες” ήταν προ της εξόδου. Ο Χάαλαντ μείωσε τις καθυστερήσεις της Σίτι πριν τα γκολ των Φιλ Φόντεν και Τζούλιαν Αλβάρες φέρουν την απόλυτη ανατροπή. «Το πρώτο ημίχρονο ήταν το χειρότερο που μας έχω δει», παραδέχτηκε ο Φόντεν.

Η Μάντσεστερ Σίτι έχει κερδίσει πλέον τα 27 από τα 29 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο Champions League. Με το τρίποντο εξασφάλισε πέραν της πρόκρισης και την πρωτιά του ομίλου. Ο Νορβηγός σκόραρε καθώς και μείωσε σε 2-1 σε ένα γκολ ορόσημο. Ήταν το 40ο γκολ του Χάαλαντ στη διοργάνωση σε μόλις 35 ματς στον θεσμό. Έγινε έτσι ο πιο γρήγορος και ο νεότερος παίκτης που σημείωσε 40 γκολ. Το έκανε μάλιστα σε 10 αγώνες λιγότερους από τον προηγούμενο κάτοχο του ρεκόρ Ρουντ φαν Νιστελρόι. Ο 23χρονος Χάαλαντ έγινε επίσης ο νεότερος παίκτης που έφτασε τα 40 γκολ στο Champions League, καταρρίπτοντας το ρεκόρ του Εμπαπέ. Ο Εμπαπέ είναι τρίτος ταχύτερος, με 59 αγώνες, ενώ οι Μέσι και Λεβαντόφσκι χρειάστηκαν 61 παιχνίδια ο καθένας.

Λειψία, η… αγαπημένη!

Ήταν επίσης το 12ο γκολ του Χάαλαντ σε οκτώ εμφανίσεις κόντρα στη Λειψία, τα περισσότερα γκολ που έχει πετύχει σε μία μόνο ομάδα. Ήταν μια εβδομάδα ρεκόρ για τον Χάαλαντ. Το Σάββατο έγινε ο πιο γρήγορος παίκτης που έφτασε τα 50 γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ σε 48 ματς! Ο Νορβηγός συνέτριψε έτσι το ρεκόρ του Αντι Κόουλ που έφθασε τα 40 γκολ σε 65 ματς.