You are currently viewing Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε και οδεύει προς τον τίτλο!
Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε εντός έδρας 1-0 την Τσέλσι. Έτσι έκανε το μεγάλο βήμα προς τη κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε εντός έδρας 1-0 την Τσέλσι. Και έκανε το μεγάλο βήμα προς τη κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν πολύ καλύτερη, στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα από τους Μπλε του Λονδίνου. Είχαν τρομερές ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Ωστόσο προς το τέλος του αγώνα με τον Ντε Μπρόινε βρήκαν τον τρόπο να πετύχουν το τέρμα και να φτάσουν στη νίκη και στο τελικό 1-0.

Το παιχνίδι ξεκίνησε, με την ομάδα του Γκουαρντιόλα να μπαίνει πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Να έχει τη πρωτοβουλία των κινήσεων και να ψάξει το τέρμα, όπου θα την έβαζε μπροστά στο σκορ.

Ωστόσο δεν κατάφεραν να φανούν απειλητικοί, παρά μόνο στο 39ο λεπτό, όταν βγήκε στην αντεπίθεση ο Γκρίλις, αλλά έπεσε απάνω στο Κέπα, όπου έκανε μεγάλη απόκρουση. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Στις αρχές του δευτέρου μέρους οι φιλοξενούμενοι, είχαν τεράστια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ με τον Λουκάκου, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει από κοντά τον Έντερσον.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες, προσπάθησαν να κρατήσουν απαραβίαστη την εστία τους και να μην δεχτούν κάποιο τέρμα.

Ωστόσο Πολίτες κατάφεραν και βρήκαν το πολυπόθητο τέρμα στο 70ο λεπτό με μεγάλο σκόρερ τον Ντε Μπρόινε, με αποτέλεσμα να πάρουν το προβάδισμα στο ματς.

Η ομάδα του Γκουαρντιόλα, διαχειρίστηκε καλά το υπέρ της προβάδισμα μέχρι το τέλος του αγώνα. Έτσι έφτασαν σε αυτή τη νίκη και με τη διαφορά στους 13 πόντους, βρίσκονται πολύ κοντά στη κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Λαπόρτ, Κανσέλο, Ρόδρι, Ντε Μπρόινε (84′ Γκουντογκάν), Μπερνάρντο, Στέρλινγκ, Φόντεν (87′ Ζεσούς), Γκρίλις

Τσέλσι: Κέπα, Σαρ, Τιάγκο Σίλβα, Ρούντιγκερ, Αθπιλικουέτα, Καντέ, Κόβασιτς, Αλόνσο (80′ Μάουντ), Ζίγιεχ (69′ Χάντσον – Οντόι), Πούλισικ (69′ Βέρνερ), Λουκάκου