You are currently viewing Μάντσεστερ Σίτι και Λίβερπουλ αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2
Μάντσεστερ Σίτι και Λίβερπουλ αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στη ματσάρα του «Etihad»  και τους πρωταθλητές να μένουν στο +1 από τους κόκκινους.

Χορταστικό και συναρπαστικό το μεγάλο ντέρμπι κορυφής της πρέμιερ Λινγκ ανάμεσα σε Μάντσεστερ Σίτι και Λίβερπουλ, που αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 .

Μετά την ματσάρα του Έτιχαντ η Σίτι είναι στους 74 βαθμούς, η Λίβερπουλ έχει 73, απομένουν επτά αγωνιστικές ,

μία ισοπαλία που θα μας κρατήσει καθηλωμένους ως το τέλος της φετινής κούρσας στην Πρέμιερ Λιγκ.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα ήταν αυτή που μπήκε δυνατά στο ντέρμπι, κατάφεραν να… αποδιοργανώσουν δύο φορές σε ένα λεπτό την άμυνα των αντιπάλων τους,

δείχνοντας από νωρίς τις προθέσεις τους και πολύ γρήγορα πήρε κεφάλι στο σκορ.

Ο Στέρλινγκ στο 5ο λεπτό δεν μπόρεσε να νικήσει τον Άλισον σε μοναδικό τετ α τετ , μετά από υπέροχο γύρισμα του Ζεσούς από τα δεξιά..

με την εξέλιξη της φάσης ο Ντε Μπρόινε βρήκε χώρο έξω από τη μεγάλη περιοχή και εξαπέλυσε δυνατό σουτ,

με τη μπάλα να βρίσκει και στον Μάτιπ και με τη βοήθεια του αριστερού δοκαριού της κόκκινης εστίας να καταλήγει στα δίχτυα κάνοντας το 1-0 για την Σίτι.

Οι κόκκινοι δεν πτοήθηκαν και απάντησαν άμεσα…

με τον Άντι Ρόμπερτσον να κάνει σέντρα από τα αριστερά στο 13’,

ακολούθως ο Τρεντ Αλεξάντερ-Άρνολντ να κάνει υπέροχο γύρισμα στο ύψος του πέναλτι και ο Ντιόγκο Ζότα με πλασέ να ισοφαρίζει σε 1-1,

πετυχαίνοντας το 15ο φετινό του γκολ στην Premier League.

Η Σίτι μετά το 20ο λεπτό άρχισε να κερδίζει χώρο στο γήπεδο και ήταν εκείνη που πατούσε με μεγαλύτερη ευκολία στα αντίπαλα καρέ,

με τους Ντε Μπρόινε στο 29′ και Κανσέλο στο 35′ να έχουν δύο καλά σουτ αλλά τελικά οι προσπάθειές κατέληξαν εκτός εστίας.

Μετά τις προειδοποιήσεις τις Σίτι και την άμυνα της Λίβερπουλ να μην δείχνει σταθερότητα και ασφάλεια στον Άλισον,

ήρθε το 2-1 για τους γηπεδούχους στο 37′,

όταν μετά από σέντρα του Κανσέλο από τα αριστερά ο Ζεσούς πετάχτηκε στην πλάτη του Αλεξάντερ-Άρνολντ

και με άψογο πλασέ νίκησε τον Άλισον δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του ΠΕΠ με 2-1.

Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Ρόμπερτσον χρειάστηκε να κάνει ένα τρομερό διώξιμο

πριν ο Ραχίμ Στέρλινγκ στείλει την μπάλα στα δίχτυα και το αποτέλεσμα αυτό έμεινε μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο μέρος ωστόσο άρχισε ιδανικά για την Λίβερπουλ

αφού με τη συμπλήρωση 46 δευτερολέπτων, ο Σαντιό Μανέ, ανήμερα των 30ων γενεθλίων του, μετά από φανταστική ασίστ του Σαλάχ,

ο αρχηγός της εθνικής Σενεγάλης βγήκε απέναντι στον Έντερσον και τον νίκησε με ψύχραιμο πλασέ, γράφοντας το 2-2 .

Το γκολ αυτό έδωσε αέρα στα πόδια των παικτών του Κλοπ οι οποίοι κυριάρχησαν απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο.

Η κατάσταση αυτή έμεινε έτσι για δέκα λεπτά περίπου , με τους «Πολίτες» να παίρνουν τα πάνω τους και να επιστρέφουν στην πίεση μετά το 55’ ,

έχοντας την πρώτη ευκαιρία στο 61ο λεπτό με τον Ζεσούς να αποφεύγει με διαδοχικές ντρίμπλες τους αντιπάλους του, να κάνει το σουτ

και την μπάλα τελικά να σταματάει στα πόδια του Φαν Ντάικ.

Η φάση που άναψε φωτιές στο Έτιχαντ ήταν στο 63′

όταν ο Στέρλινγκ κατάφερε και νίκησε με πλασέ τον Άλισον μετά από κάθετη πάσα του Ντε Μπρόινε,

όμως το γκολ δεν μέτρησε μετά από έλεγχο της φάσης από το VAR ο οποίος ήταν εκτεθειμένος μόνο για μερικά εκατοστά.

Η συνέχεια βρήκε τις δύο ομάδες να προσέχουν ιδιαίτερα τις άμυνές τους

και τους δύο προπονητές να συνεχίζουν τις κινήσεις στην σκακιέρα….

Στο 88′ η μπάλα έφυγε άουτ σε επικίνδυνη σέντρα-σουτ από τον Ζοάο Κανσέλο

και στο 90′ ο Ριγιάντ Μαχρέζ εκτέλεσε απευθείας φάουλ, η μπάλα πήρε φάλτσα και… έξυσε το δεξί δοκάρι του Άλισον

περνώντας και αυτή αουτ.

Οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 94ο λεπτό, με τον Μαχρέζ να κάνει σκαφτό πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής

και να στέλνει τη μπάλα πάνω από την εστία.

Το τελικό 2-2 αφήνει ανοικτούς τους λογαριασμούς των δύο και όχι μόνο στο πρωτάθλημα

αφού για αρχή θα αναμετρηθούν το ερχόμενο Σάββατο στον ημιτελικό του κυπέλλου Αγγλίας στο «Γουέμπλεϊ».