You are currently viewing Η Μάντσεστερ Σίτι κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων, 4-0 την Φλουμινένσε [vid]

Η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε τη Φλουμινένσε στον τελικό του Club World Cup κατακτώντας τη διοργάνωση με εμφατική εμφάνιση.

Το 2023 οι πολίτες τα σάρωσαν όλα. Ο τίτλος που τους είχε απομείνει, ήταν αυτός του Club World Cup. Στην Τζέντα λοιπόν, βρέθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων απέναντι στη Φλουμινένσε. Εκεί, στο King Abdullah Sports City, αφού επιβλήθηκε των Βραζιλιάνων με το σαρωτικό 4-0, το σήκωσε κι αυτό.

Αυτός ήταν ο πέμπτος τίτλος της Σίτι για το 2023, η οποία έγινε η πρώτη αγγλική ομάδα στην ιστορία, που το κατέκτησε. Το είχαν προσπαθήσει οι Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (2000), Λίβερπουλ (2005) και Τσέλσι (2012), χωρίς όμως να τα καφέρουν.

Έτσι, ο Πεπ Γκουαρδιόλα είναι πλέον ο πρώτος προπονητής που μετράει τέσσερα Παγκόσμια Κύπελλα Συλλόγων. Έχει ήδη δύο με την Μπαρτσελόνα (2009, 2011) και ένα με την Μπάγερν (2013). Μέχρι πρότινος ο Καταλανός τεχνικός μοιραζόταν το σχετικό ρεκόρ με τον Κάρλο Αντσελότι.

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στην Φλουμινένσε. Μάλιστα, από τα πρώτα σαράντα δευτερόλεπτα οι «πολίτες» απέβαλαν το άγχος τους. Ο Χούλιαν Άλβαρεζ φρόντισε για αυτό. Πέτυχε γρηγορότερο γκολ στον θεσμό, ανοίγοντας το σκορ για τους Άγλλους. Το γρήγορο γκολ έδωσε «φτερά» στους πρωταθλητές Ευρώπης. Πίεσαν την Φλουμινένσε για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους.

Κάπως έτσι, μπήκε και το δεύτερο γκολ για τους «πολίτες». Ήρθε με αυτογκόλ του Πίνο, ο οποίος δεν κατάφερε να απομακρύνει σωστά την μπαλιά του Φόντεν, για το 2-0. Αυτό, ήταν και το σκορ της ανάπαυλας.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στην αναμέτρηση. Δημιούργησαν αρκετές απειλές για την εστία της Φλουμινένσε. Τελικά, στο 72ο λεπτό ο Φόντεν κατάφερε να γραφτεί στον πίνακα των σκόρερ για το 3-0. Λίγα λεπτά πριν την λήξη του τελικού ο Χούλιαν Άλβαρεζ πέτυχε και το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Ταυτόχρονα, έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα της νίκης της Σίτι με 4-0.

Μάντσεστερ Σίτι

Έντερσον, Γουόλκερ, Ντίας, Στόουνς (74΄ Γκβάρντιολ), Άκε (81΄ Μπομπ), Ρόδρι (74΄ Ακάνζι), Λιούις (64΄ Κόβασιτς), Μπερνάρντο Σίλβα, Γκρίλις, Φόντεν (81΄ Νούνιες), Άλβαρες

Φλουμινένσε

Φάμπιο, Ξαβιέρ, Νίνο (74΄ Μάρλον), Μέλο (60΄ Μπαρμπόσα), Μαρσέλο (60΄ Αλεξάντερ), Άντριου, Μαρτινέλι, Αρίας, Γκάνσο (60΄ Λίμα), Κένο (46΄ Τζον Κένεντι), Κάνο

Στην 3η θέση η Αλ Αχλί Κάιρο

Νωρίτερα, η Αλ Αχλί επικράτησε 4-2 της Ουράβα στον μικρό τελικό και κατέκτησε την 3η θέση στον θεσμό. Οι Αιγύπτιοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων από νωρίς με τους Ιμπραΐμ (19’) και Τάου (25’), ωστόσο οι Ρεντ Ντάιαμοντς ισοφάρισαν με γκολ του Καντέ (43’) και πέναλτι του Σολτς (54’).

Η Αλ Αχλί ανέκτησε το προβάδισμα με αυτογκόλ του Κοϊζούμι στο 60’, με τον Μααλούλ να χάνει πέναλτι στο 75’ και να εξιλεώνεται στη συνέχεια, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις.

Αυτή ήταν η τέταρτη φορά που ο αιγυπτιακός σύλλογος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στη διοργάνωση και τρίτη από το 2020 και μετά!