You are currently viewing Μάντσεστερ Σίτι: Ανησυχία για τον τραυματισμό του Χάαλαντ

Η εκτός έδρας ισοπαλία με τη Νιούκασταλ κόστισε ακριβά στη Μάντσεστερ Σίτι, καθώς εκτός των βαθμών, πιθανόν να της στερήσει και τον Χάαλαντ

Σε αναμμένα κάρβουνα βρίσκονται οι οπαδοί της Μάντσεστερ Σίτι μετά τον ανατριχιαστικό τραυματισμό που υπέστη ο Έρλινγκ Χάαλαντ κόντρα στη Νιουκάστλ. Ο τραυματισμός του μπορεί να πέρασε κάπως απαρατήρητος κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού με τη Νιουκάστλ,. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου όμως, μερικές ανατριχιαστικές εικόνες του αστράγαλου του ήρθαν στο φως της δημοσιότητας.

Όλοι περίμεναν οως θα ήταν μια εύκολη νίκη για τους πολίτες το ματς της 6ης αγωνιστικής της Premier League, με τη Νιούκαστλ. Παρόλα αυτά, οι καρακάξες έβγαλαν μια απίστευτη δυναμική στο χορτάρι του Σεντ Τζέιμς Παρκ. Προερχόμενοι από τρεις νίκες στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια, κατάφεραν να πάρουν το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) απέναντι στους Πολίτες.

Το πρώτο μέρος της αναμέτρησης είχε πολλές ευκαιρίες. Κορυφαία ήταν το προβάδισμα που πήραν οι φιλοξενούμενοι. Ο Γκβαρντιόλ, ειδικότερα, βρήκε χώρο μέσα στην αντίπαλη περιοχή. Υποδεχόμενος την ασίστ του Γκρίλις, σκόραρε για το 1-0 της ομάδας του. Αυτό ήταν και το σκορ του 45λεπτου, με τους Πολίτες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια έχοντας υπέρ τους σκορ.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι και συγκεκριμένα στο 57′, η Νιούκαστλ έφτασε στην ισοφάριση. Ο Γκόρντον εκμεταλλεύτηκε το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του και έκανε το 1-1.

Ωστόσο νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 37ο λεπτό, ήχησαν οι συναγερμοί για τον Χάαλαντ. Ο Νορβηγός αστέρας δέχτηκε ένα πολύ σκληρό τάκλιν από τον Νταν Μπερν, ο οποίος πήδηξε και χτύπησε με τις τάπες τον αστράγαλο του Χάαλαντ. Αμέσως μετά, κυκλοφόρησαν κάποιες εικόνες στο «Χ» που προκάλεσαν ανησυχία για την κατάσταση του Cyborg.

Τελικά, ο τρόμος παρέμεινε ένας απλός… τρόμος. Ο Νορβηγός επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο με τους υπόλοιπους συμπαίκτες του. Μάλιστα φαινόταν να ήταν σε καλή κατάσταση για να συνεχίσει στο παιχνίδι. Έπαιξε όλα τα ενενήντα λεπτά. Παρόλα αυτά, αλλά εθεάθη να βγαίνει κουτσαίνοντας από το γήπεδο.