You are currently viewing Μάκης Γιατράς: Ξέφυγε σε αγώνα της Εθνικής Νέων με φωνές στους διαιτητές, διακοπή και αποβολή (vid)

Ο Μάκης Γιατράς κάθεται στον πάγκο της Εθνικής Νέων και ξέφυγε σε ένα φιλικό με την αντίστοιχη ομάδα της Ισπανίας.

Κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να γίνει θέμα η συμπεριφορά του. Ο Μάκης Γιατράς βγήκε εκτός ελέγχου σε δύο στιγμές στο πρώτο ημίχρονο. Μπήκε στο γήπεδο, υπήρξε διακοπή και μετά τον απέβαλαν οι διαιτητές.

Πιο συγκεκριμένα, στο 3ο λεπτό του αγώνα και με το σκορ στο 10-5 υπέρ των Ισπανών, ο Πατρινός προπονητής διαμαρτυρήθηκε έντονα στην Ισπανίδα διαιτητή της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να εισβάλει στον αγωνιστικό χώρο και να ζητήσει εξηγήσεις για τις αποφάσεις της.

Ο προπονητής του Προμηθέα όμως δεν έμεινε εκεί. Κι αυτό γιατί 2.15 πριν από το τέλος του ημιχρόνου και ενώ διαμαρτυρόταν συνεχώς οι διαιτητές είπαν ότι δεν θα συνεχιστεί το ματς, αν δεν φύγει ο Γιατράς. Πήγαν μάλιστα στα αποδυτήρια και το ματς διακόπηκε.

Μετά από διαβουλεύσεις αποχώρησε από τον πάγκο και το ματς συνεχίστηκε. Δείτε τις εκρήξεις του στο παρακάτω βίντεο από το 21:34 και μετά. Ενώ η δεύτερη από το 56:13 και μετά.

Με το πέρας του αγώνα όμως απολογήθηκε, ζητώντας συγγνώμη για την συμπεριφορά του.

«Ζητώ συγγνώμη από όλους για τη χθεσινή μου συμπεριφορά στη διάρκεια του αγώνα με την Ισπανία. Γνωρίζετε το πάθος μου και το πώς αντιδρώ όταν νιώθω ότι αδικούνται οι παίκτες μου. Αλλά δεν πρόκειται να μπω σε λεπτομέρειες και να δικαιολογήσω την αντίδραση μου. Γιατί όταν αγωνίζεσαι με τη φανέλα της Εθνικής δεν υπάρχουν δικαιολογίες για καμία παρεκτροπή», ήταν τα λόγια του.

Ο Γιατράς πρόσφατα ανανέωσε το συμβόλαιο του με τον Προμηθέα Πάτρας.

Η ΚΑΕ Προμηθέας βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την ανανέωση της συνεργασίας της με τον προπονητή Μάκη Γιατρά, ο οποίος θα βρίσκεται στην τεχνική ηγεσία του Συλλόγου μας και για την αγωνιστική σεζόν 2022-23.

Ο κόουτς Γιατράς επέστρεψε στον πάγκο του Προμηθέα τον Απρίλιο του 2022, με την ομάδα μας να κατακτά στο τέλος της σεζόν την 3η θέση της Stoiximan Basket League.

Στο παρελθόν, ο Αχαιός προπονητής έχει οδηγήσει τον Σύλλογο στην κατάκτηση ενός Super Cup (2020), στους τελικούς του πρωταθλήματος (2018-19), καθώς και σε δύο τελικούς κυπέλλου (2020, 2021).

Ευχόμαστε στον Μάκη Γιατρά να εκπληρώσει όλες του τις φιλοδοξίες και να οδηγήσει τον Προμηθέα σε ακόμα περισσότερες επιτυχίες.