You are currently viewing Λύτρωση στο τέλος για την Λάρισα!
Η Λάρισα πήρε σημαντική εντός έδρας νίκη 1-0 με τον Πιερικό. Και παρέμεινε ζωντανή για την απευθείας άνοδο στη Super League 1.

H Ομάδα της Λάρισας, ήθελε πάση θυσία αυτή τη νίκη, με αντίπαλο το σκληροτράχηλο Πιερικό. Καθώς θα τη κρατούσε ολοζώντανη στη μάχη της κορυφής από την Βέροια. Έτσι η λύτρωση ήρθε στα τελευταία λεπτά και κατάφεραν να πάρουν τη πολύτιμη αυτή νίκη με 1-0. Όπου μάλιστα έχουν και έναν αγώνα λιγότερο, από την Βασίλισσα του Βορρά.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φορτσάτοι μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Αφού ήθελαν να βρουν ένα πολύ γρήγορο γκολ, με αποτέλεσμα στη πορεία να γίνουν τα πράγματα πιο εύκολα προς την έκβαση τους ματς. Ωστόσο δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν πολλές καταστάσεις για γκολ, διότι έπεσαν απάνω στην πολύ σωστή και οργανωμένη αμυντική γραμμή των φιλοξενούμενων.

Έτσι αυτό το 0-0. Παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, όπου οι δύο ομάδες πήγαν με την λευκή ισοπαλία στις πλάτες τους.

Στο δεύτερο μέρος, οι Βυσσινί αύξησαν πολύ την πίεση τους. Με αποτέλεσμα να δημιουργήσουν πολλές ευκαιρίες. Ωστόσο έπεσαν απάνω στον πολύ καλό Τζίμα, όπου αποσόβησε πολλές φορές την εστία του.

Αλλά το ίδιο δεν κατάφερε να κάνει στις καθυστερήσεις, αφού η Λάρισα κατάφερε να βρει το πολυπόθητο τέρμα με δράστη τον Ονγκμποε. Έτσι με τη λήξη της αναμέτρησης, πανηγύρισαν αυτή τη πολύ σημαντική επιτυχία, καθώς τους κράτησε γερά στο παιχνίδι τη πρωτιάς και της απευθείας ανόδου για το πρωτάθλημα της Super League 1.

ΑΕΛ (Γκουτσίδης): Θεοδωρόπουλος, Μπέρτος (75 Νίνο), Αμπούντ Ομάρ, Ηλιάδης, Μαξιμένκο, Κολομπίνο, Θ. Παπαγεωργίου (46 Τσουμάνης), Κ. Παπαγεωργίου (75 Γιάκος), Όγκμποε, Νικολιάς (46 Γλυνός), Μαυριάς (53 Μιλτιάδης).

Πιερικός (Βαζάκας): Τζήμας, Τοπαλίδης, Παντελιάδης, Μηλιώτης (60 Χαντζάρας), Γιαλαμίδης (42 λ.τ Κουκόλης), Κριμιτζάς, Ίτσιος (67 Φωκαΐδης), Ζαφειράκης, Μπουόλι (60 Μπουολί), Τόσκας, Εμπουελέ (60 Κανούλας).