You are currently viewing Λυών: Αυτοκτονία στις καθυστερήσεις!
Η Λυών ήταν κατώτερη των περιστάσεων για ακόμα έναν αγώνα. Αφού αναδείχθηκε ισόπαλη εντός έδρας 3-3 με αντίπαλο τη Κλερμόν.

Η Λυών για πρώτη φορά, ήταν συνεπής με το σκοράρισμα. Αφού πέτυχε τρία τέρματα. Ωστόσο προδώθηκε από την άσχημη αμυντική λειτουργία τους και αν τέλι έμεινε στο 3-3 με τη Κλερμόν.

Οι Λυωναί μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Αφού ήθελαν να δώσουν απαντήσεις μετά τις δύο άσχημες εμφανίσεις με τη Κλερμόν και τη Ναντ. Έτσι μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με δράστη το Μούσα Ντεμπελέ.

Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι άμεσα αντέδρασαν και βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 12ο λεπτό με αυτογκόλ του Νταμάντε. Όμως οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν από το γκολ που δέχθηκαν και πέτυχαν άλλα δύο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Πρώτα στο 24ο λεπτό με σκόρερ πάλι το Ντεμπελέ. Ο Οποίος πέτυχε το δεύτερο διαδοχικό τέρμα. Και στο 45ο λεπτό με το Πακέτα.

Στο δεύτερο ημίχρονο και χάρη σε αυτό το 3-1. Οι Λυωναί χαλάρωσαν και προσπάθησαν να διαχειριστούν αυτό το αποτέλεσμα. Όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και έβγαλαν αντίδραση. Καθώς στο 80ο λεπτό μείωσαν το σκορ με το Ρασάνι και στο 92ο λεπτό έφτασαν στο 3-3 με σκόρερ το Ρασάνι.

Πλέον οι Λυωναί απογοήτευσαν για τρίτο συνεχόμενο αγώνα, αφού έμειναν πίσω στη κούρσα για τη κορυφή της κατηγορίας. Ενώ από την άλλη η Κλερμον εντυπωσιάζει με τις εμφανίσεις της σε αυτές τις πρώτες αγωνιστικές. Αφού είναι στη 2η θέση με 7 βαθμούς.