You are currently viewing Λύγισε την ΑΕΚ με φοβερό Χέιλ ο Προμηθέας

Η ομάδα της Πάτρας κατάφερε να πάρει μία μεγάλη νίκη απέναντι στην «Ένωση» για την 9η αγωνιστική της Basket League, επικρατώντας με 100-95 στο «Δ. Τόφαλος». Μεγάλος πρωταγωνιστής, ο Αμερικάνος γκαρντ, που σημείωσε 32 πόντους και 6 ασίστ.

Στην 9η αγωνιστική της Basket League, ο Προμηθέας υποδέχθηκε την ΑΕΚ στην Πάτρα. Το μεγάλο ντέρμπι στο Δ.Τόφαλος, αποδείχθηκε παράσταση για ένα ρόλο τελικά. Ο Προμηθέας επικράτησε με 100-95 της ΑΕΚ Betsson. Απόλυτος πρωταγωνιστής, ο Χάντερ Χέιλ. Ο Αμερικάνος με την έφεσή του στο σκοράρισμα, κρατάει τους Πατρινούς πίσω από Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό στη βαθμολογία της Stoiximan Basket League.

Aπό νωρίς στο παιχνίδι ο Προμηθέας κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του. Κράτησε σταθερά το προβάδισμα, με τον Ετσενίκε να κυριαρχεί στις πρώτες φάσεις κάτω από τις δύο ρακέτες. Στο 13-7 οι Πατρινοί στα μισά της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Χέιλ. Ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με εννέα πόντους, οδηγώντας την ομάδα του στο +8 (26-18). Κι αυτό, ήταν μόνο η αρχή στο κυριαρχικό πρώτο ημίχρονο για το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο. Ως αποτέλεσμα, έτρεξαν ένα επιμέρους 33-22 στο δεύτερο δεκάλεπτο. Αυτό τους έφερε στο +19 (59-40) στο φινάλε του πρώτου μέρους της αναμέτρησης. Ο Κάουαν άργησε, άλλα έκανε αισθητή την παρουσία του με συνεχόμενους πόντους. Μαζί με τον Χέιλ οδήγησαν επιθετικά τους Πατρινούς. Σημείωσαν πέντε τρίποντα στο δεκάλεπτο αυτό, ανεβάζοντας κατακόρυφα τη διαφορά.

Παρόμοιο το σκηνικό και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Προμηθέα να πηγαίνει στο 72-47, με πρωταγωνιστές τους Χέιλ και Ετσενίκε, που ανέλαβαν σχεδόν όλες τις επιθετικές προσπάθειες της ομάδας του στο διάστημα αυτό. Μετά το 24ο λεπτό όμως εμφανίστηκε μία διαφορετική ΑΕΚ στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν επιμέρους 17-1 και μείωσαν έπειτα από πολλή ώρα σε μονοψήφια διαφορά, με το 73-64 στο 29′, έπειτα από συνεχόμενους πόντους των Ραντλ, Κουζμίνσκας και ΜάκΛεμορ.

Ο Προμηθέας δεν επηρεάστηκε άμεσα και χωρίς να αγχωθεί διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού, όντας στο +14 (83-69), 8:50 πριν το φινάλε του αγώνα, αλλά η ΑΕΚ επέστρεψε, βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους. Οι Ραντλ και ΜακΡέι οδήγησαν τους φιλοξενούμενους στο -6 (88-82), 4:48 πριν το φινάλε, αλλά δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω. Σε κρίσιμο σημείο οι Πατρινοί βρήκαν δύο τρίποντα από τους Κάουαν και Κόφι, φθάνοντας τελικά στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 59-40, 78-67, 100-95

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

(Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 6 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κόνιαρης 3 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Χρυσικόπουλος 6 (3/5 δίποντα), Ετσενίκε 17 (7/7 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Χέιλ 32 (5/7 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κάουαν 22 (2/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 12/17 βολές, 6 ασίστ), Πλώτας, Κόφι 7 (1), Στίβενς 7 (3/4 δίποντα), Καραγιαννίδης

ΑΕΚ

(Πλάθα): Καράμπελας 4 (5 ασίστ), Νετζήπογλου 2, Χατζηδάκης 7, ΜάκΛεμορ 9 (1/1 δίποντο, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 2, Τίλμαν, Ραντλ 17 (3/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ), Φλιώνης 4 (1/5 σουτ), Κουζμίνσκας 13 (3/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καμπενγκέλε 16 (5/7 δίποντα, 6/9 βολές, 5 ριμπάουντ), ΜακΡέι 21 (4/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7/8 βολές)