You are currently viewing Λύγισε, αλλά θα περάσει! (vid)

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικά άτυχος και ηττήθηκε 2-1 από την Μαρσέιγ χάνοντας τις τελευταίες ελπίδες πρόκρισης στο Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ η συνέχεια -ή μη- στο Γιουρόπα θα κριθεί στην τελευταία αγωνιστική.

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν παραπάνω από ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο και αφού απείλησαν με τη σέντρα του Φορτούνη και την κεφαλιά του Ελ Αραμπί που απέκρουσε ο Ματαντά (13’), πήραν προβάδισμα με εκπληκτικό γκολ στο 33’. Στην κόντρα ο Φορτούνης έδωσε στον Βρουσάι και εκείνος τον Καμαρά που με τρομερό σουτ από το ημικύκλιο έγραψε το 0-1! Οι Γάλλοι μπήκαν πιο αποφασιστικά στην επανάληψη, είχαν την πρώτη τους ευκαιρία στο 47’ με την κεφαλιά του Τσάρλετα-Τσαρ, κόρνερ, για να ισοφαρίσουν πέντε λεπτά αργότερα. Σε πτώση του Τοβέν μέσα στην περιοχή από μαρκάρισμα του Σισέ, ο διαιτητής αρχικά έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι αλλά τελικώς υπέδειξε πέναλτι που αξιοποίησε ο Παγέ νικώντας τον Σα. Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα στο 75’, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ και σουτ από το ύψος της περιοχής., ο Ραφίνια έβαλε τα χέρια του για να προστατευτεί αλλά υπέπεσε σε πέναλτι, που και πάλι ο Παγέ εκμεταλλεύτηκε βάζοντας μπροστά στο σκορ του Μασσαλούς. Το σουτ του Σισέ στις καθυστερήσεις δεν βρήκε στόχο και ο Ολυμπιακός δεν γλίτωσε την -κάπως, άδικη- ήττα.

ΜΑΡΣΕΪΓ: Μανταντά, Σακάι, Τσαλέτα-Τσαρ, Άλβαρο, Αμαβί, Ρονζιέ (85′ Γκέιγ), Καμαρά, Κουζάνς (56′ Σανσόν), Τοβέν (90’+5′ Ακέ), Μπενεντέτο (46′ Ζερμέν), Παγέτ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ραφίνια, Σισέ, Σεμέδο, Χολέμπας, Εμβιλά (79′ Μασούρας), Καμαρά, Μπουχαλάκης, Βρουσάι (90’+2′ Σουντανί), Φορτούνης, Ελ Αραμπί.