You are currently viewing Λύγισε στο τέλος την Καρδίτσα ο ΠΑΟΚ

O “Δικέφαλος του Βορρά” τα βρήκε δύσκολα απέναντι στους Θεσσαλούς, ωστόσο κατάφερε στο τέλος να επικρατήσει με 72-69 της ομάδας του Νίκου Παπανικολόπουλου, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Basket League.

Η Καρδίτσα κυνήγησε μια άνευ προηγουμένου ανατροπή στη Θεσσαλονίκη. Ο ΠΑΟΚ όμως, έπραξε τα δέοντα στο φινάλε και πήρε τη νίκη (72-69) στην αυλαία του α’ γύρου της Stoiximan Basket League.

Με τρομερό ρυθμό μπήκε η Καρδίτσα στο παιχνίδι, προηγήθηκε 9-2 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Με την ομάδα του Τακιανού να βγάζει αντίδραση ισοφαρίζοντας με επί μέρους σκορ 11-7. Ο “δικέφαλος του βορρά” έκλεισε τη πρώτη περίοδο με προβάδισμα 11 πόντων (28-17). Στη δεύτερη περίοδο οι Θεσσαλονικείς πάτησαν το “γκάζι” και έχτισαν ακόμα μεγαλύτερη διαφορά. Με τους Χάρισον και Άλστον να κάνουν ότι χρειάζεται. Το δεκάλεπτο έκλεισε με ισχυρό προβάδισμα της ομάδας του ΠΑΟΚ με 49-29. Αναγκάζοντας τους Θεσσαλούς να κυνηγήσουν μια τεράστια ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου οι παίκτες του Παπανικολόπουλου έκαναν το δικό τους ξέσπασμα. Με αυτούς του ΠΑΟΚ να έχουν κακά ποσοστά στην επίθεση στα σουτ εντός πεδιας. Η Καρδίτσα με κορυφαίους τους Μακάλουμ και Κλάσεν έριξαν τη διαφορά με ένα τρομερό επί μέρους σκορ (21-10) με το σκορ της τρίτης περιόδου να κλείνει στο 59-50 ξαναμπαίνοντας στο παιχνίδι.

Πλησίασε, όχι όμως αρκετά

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο. Mε ένα γρήγορο σερί 4-0 και την διαφορά να πέφτει στους 5 με 59-54. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πήραν μια ανάσα με τον τρίποντο Σχίζα βάζοντας τους στο +8. Με τους αιφνιδιασμούς των παικτών της Θεσσαλικής ομάδας η διαφορά έπεσε ακόμα και στους τέσσερις. Με τους φιλοξενούμενους να κάνουν λάθη που τους στοίχησαν την ανατροπή. Και τον Σμιθ να πετυχαίνει ένα κρίσιμο καλάθι για το νέο +5 της ομάδας του. Εκεί εμφανίστηκε για μια ακόμα φορά ο Γουάιτ και ο Γιάνκοβιτς να φέρουν τη διαφορά στο πόντο. Ο Σμιθ με 1/2 βολές έκανε το 71-69, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν το ριμπάουντ και τον Χάρισον να διαμορφώνει το τελικό 72-69. Με τους Θεσσαλούς να μένουν με την προσπάθεια της ανατροπής.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 49-29, 59-50, 72-69

ΠΑΟΚ

(Τακιανός): Γκίλμορ 3 (1), Χάρισον 20 (1/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9/11 βολές, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Σχίζας 7 (2), Φρίντρικσον 9 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Άλστον 12 (6 ριμπάουντ), Σμιθ 8 (1), Τσιακμάς 4, Τσαϊρέλης, Μαργαρίτης 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπελιάουσκας 2.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ

(Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 10 (12 ριμπάουντ), Μπιουκάναν 3, Κλάσεν 8 (2/6 τρίποντα, 4 λάθη), Καμπερίδης 3 (1), Μακ 4 (2/10 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Δίπλαρος 8 (1), Χρηστίδης 1, Αβδάλας, Σάιμπερτ 2 (0/4 τρίποντα), ΜακΚάλουμ 18 (1), Γιάνκοβιτς 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη).