You are currently viewing Λουτσέσκου: «Δεν τα παρατήσαμε και επιστρέψαμε με πίστη και αυτοπεποίθηση»
Ο Ραζβάν Λουτσέσκου, μίλησε μετά τη τρομερή νίκη του ΠΑΟΚ κόντρα στην Αμπερντίν με 3-2, με ανατροπή. Στην τρίτη αγωνιστική των

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου, μίλησε μετά τη τρομερή νίκη του ΠΑΟΚ κόντρα στην Αμπερντίν με 3-2, με ανατροπή. Στην τρίτη αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ. Ο τεχνικός του δικεφάλου ήταν πολύ ευχαριστημένος με τους παίκτες του, ενώ τόνισε πως η ομάδα του άξιζε να κερδίσει.

Ο ΠΑΟΚ του Ραζβάν Λουτσέσκου, πήρε μια τεράστια νίκη κόντρα στην Αμπερντίν, στην Σκωτία, για το Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ. Αφού βρισκόταν πίσω στο σκορ με 2-0 και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή, για να κερδίσουν με 3-2.

Ο προπονητής του δικεφάλου του βορρά, μίλησε για ένα τρελό δεκάλεπτο, στο οποίο κατάφεραν να φέρουν πίσω το σκορ. Αναφέροντας πως οι παίκτες του, πρέπει να πιστεύουν μέχρι και το τελευταίο λεπτό κάθε παιχνιδιού.

Μάλιστα, ο Λουτσέσκου τόνισε και πως η ομάδα του άξιζε τη νίκη που πήρε. Μετά από ερωτήσεις που έλαβε, για τα παράπονα από την πλευρά της Αμπερντίν, για την διαιτησία και τις αποφάσεις από το VAR.

Οι δηλώσεις του Ραζβάν Λουτσέσκου

«Ήταν αγώνας που έπρεπε να κερδίσουμε χωρίς καμία αμφιβολία. Είχαμε φάσεις και στο πρώτο μέρος, ελέγξαμε τον ρυθμό. Στο δεύτερο ημίχρονο έγιναν τρελά πράγματα για δέκα λεπτά.

Συνεχίσαμε να πιστεύουμε και τα καταφέραμε. Όλα είναι δύσκολα πρέπει να είμαστε όλοι δυνατοί και στα 90 λεπτά. Πρέπει να μαθαίνουμε από αυτές τις καταστάσεις.

Κάθε παιχνίδι είναι δύσκολο και έχει μια περίοδο δυσκολίας, πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι για 90 λεπτά. Κάποια στιγμή έχουμε κάνει μεγάλες μ@@@ στο 93 λεπτό και πρέπει να μάθουμε και να πιστεύουμε μέχρι τέλους.

Σίγουρα κοιτάμε το ματς με την ΑΕΚ. Έχουμε ένα δύσκολο παιχνίδι, όλοι να έχουν την αυτοπεποίθηση και να είναι έτοιμοι».

Για τη νίκη του ΠΑΟΚ

«Συγγνώμη που σας το λέω, αλλά κερδίσαμε γιατί αξίζαμε να κερδίσουμε αυτό το παιχνίδι. Παίξαμε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο, ελέγχοντας το εντελώς και φτιάχνοντας μεγάλες ευκαιρίες για να βάλουμε πρώτοι γκολ.

Κυριαρχούσαμε στο παιχνίδι χωρίς να αφήσουμε τον αντίπαλο να δείξει τα καλά του στοιχεία. Είχαμε δέκα λεπτά τρέλας στο δεύτερο ημίχρονο και έγινε το 2-0. Ήταν η τρέλα που μας κόστισε αλλά ταυτόχρονα, δεν τα παρατήσαμε και επιστρέψαμε στο ματς με τεράστια πίστη και αυτοπεποίθηση. Πίστη ότι μπορούσαμε να πάρουμε την νίκη και στο τέλος τα καταφέραμε. Εκτός από τα γκολ που πετύχαμε, είχαμε άλλες δύο ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος. Εν τω μεταξύ, ο αντίπαλος σε όλο το ματς ήταν σε μια κατάσταση που περίμενε το λάθος από εμάς».

Για τις αποφάσεις του διαιτητή και το πέναλτι που ζήτησε η Αμπερντίν

«Αν ο VAR δεν κάλεσε τον διαιτητή σημαίνει, πως δεν υπάρχει πέναλτι. Αν τον καλούσε, τότε θα ήταν πέναλτι. Στην δική μας περίπτωση, τον κάλεσε να δει την φάση και αποφασίστηκε ότι υπήρχε παράβαση και δόθηκε το πέναλτι. Αν θέλετε να μπείτε σε αυτό το είδος ομιλίας περί διαιτησίας, δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε. Αν θέλετε να μιλήσουμε για ποδόσφαιρο, αυτό που ισχύει είναι ότι υπήρχε μια ομάδα που ήταν εντελώς ανώτερη από την άλλη και αυτή ήταν ο ΠΑΟΚ, χωρίς καμιά αμφιβολία».