You are currently viewing Η Λίβερπουλ ζορίστηκε, αλλά κέρδιζε την Μπράιτον!
Η Λίβερπουλ πέτυχε σημαντική εκτός έδρας νίκη 0-2 με την Μπράιτον. Και συνέχιζε την πολιορκία της προς την κορυφή και την Μάντσεστερ Σίτι.

Η Μπράιτον, είχε τις ευκαιρίες. Ενώ η Λίβερπουλ την ουσία και τα γκολ, αφού με δύο τέρματα του Ντίαζ και του πολύ καλού Σαλαχ επικράτησαν με 0-2. Και μείωσαν πάλι τη διαφορά στους 3 πόντους από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι στο πρωτάθλημα

Το παιχνίδι ξεκίνησε, με την Μπράιτον να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο πολύ καλά και με ενθουσιασμό. Αφού είχαν δύο πολύ σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Μοπέ και τον Τροσάρ, αλλά ο Άλισον ήταν εκεί για να αποσοβήσει το κίνδυνο. Έτσι αφού δεν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, οι φιλοξενούμενοι ήταν εν τέλι που βρήκαν το γκολ στο 19ο λεπτό με δράστη τον Ντίας και απέκτησαν πολύ καλό προβάδισμα στο σκορ.

Έτσι αυτό το 0-1 παρέμεινε μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους. Με τη ομάδα του Κλοπ να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη στο σκορ.

Το δεύτερο μέρος, πάλι ξεκίνησε πολύ καλά για τους γηπεδούχους. Καθώς είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά όχι την καθαρή φάση. Έτσι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν άλλο ένα τέρμα στο 62ο λεπτό με δράστη αυτή τη φορά τον Σαλάχ και πλέον απέκτησαν πολύ σαφές προβάδισμα για τη νίκη.

Έτσι οι Κόκκινοι μέχρι το τέλος του ματς. Διαχειρίστηκαν πολύ καλά το υπέρ τους προβάδισμα. Με αποτέλεσμα να φτάσουν σε αυτή τη πολύτιμη νίκη και να κρατάει το -3 από τη πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι.