You are currently viewing Λίβερπουλ: Πρεμιέρα με νίκη και ρεκόρ

Στην πρεμιέρα της Premier League η Λίβερπουλ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ίπσουιτς, ενώ ο Μοχάμεντ Σάλαχ έκανε νέο ρεκόρ

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο αγγλικό πρωτάθλημα η Λίβερπουλ. Στην πρώτη αγωνιστική βρέθηκε φιλοξενούμενη της Ίπσουιτς, όπου μετά από ένα δύσκολο πρώτο ημίχρονο πήρε τη νικη με 0-2.

Ήταν το πρώτο παιχνίδι των reds με τον Άρνε Σλοτ στον πάγκο τους.

Το πρώτο μέρος κύλησε χωρίς κάποια μεγάλη φάση, με τη Λίβερπουλ να ψάχνει ρυθμό. Η Ίπσουιτς στάθηκε καλά κλείνοντας τους χώρους και ψάχνοντας τις στιγμές της στην κόντρα.

Από το 54′ μέχρι το 56′ ο διαιτητής της συνάντησης χρειάστηκε δύο φορές τη συμβολή του VAR. Πρώτα, για ενδεχόμενο πέναλτι του Φαν Ντάικ πάνω στον Ντελάπ, που όμως είχε προηγηθεί οφσάιντ του Ντέιβις. Έπειτα, εξετάστηκε η ανατροπή του Ντίας από τον Γουόλτον. Και πάλι όμως δε δόθηκε κάποια παράβαση.

Οι κόκκινοι έκοψαν τελικά τον γόρδιο δεσμό στο 60ο λεπτό με τον Ντιόγκο Ζότα. Ο Αλεξάντερ-Άρνολντ, που έκανε πολύ καλό ματς, βρήκε με κάθετη τον Σαλάχ. Αυτός γύρισε στον Πορτογάλο κι εκείνος άνοιξε το σκορ.

Η αρμάδα του Άρνε Σλοτ πολύ σύντομα βρήκε και δεύτερο γκολ. Ο Αιγύπτιος κυνηγός από δημιουργός έγινε εκτελεστής και στο 65′ έγραψε το 2-0 με ωραία ενέργεια.

Με το γκολ αυτό ο Σαλάχ έγραψε ιστορία. Ήταν η 9η συνεχόμενη φορά που ο Αιγύπτιος σκοράρει σε πρεμιέρα στην Premier League.

Αυτό τον κατατάσει πρώτο στη σχετική λίστα, μπροστά από τους:

• Λάμπαρντ
  • Ρούνεϊ
  • Σίρερ

Επόμενη υποχρέωση για τη Λίβερπουλ την επόμενη Κυριακή (25/8, 18:30) στο Άνφιλντ απέναντι στην Μπρέντφορντ. Από την άλλη μεριά, η Ίπσουιτς θα παίξει το Σάββατο (24/8, 17:00) στο Έτιχαντ απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι.