You are currently viewing Η Λίβερπουλ πέρασε με τη νίκη από το Νιούκαστλ!
Η Λίβερπουλ απέδρασε με το διπλό 0-1 από το Νιούκαστλ. Και βρέθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και στο +2 από την Μάντσεστερ Σίτι.

Η Λίβερπουλ βρίσκεται σε τρομερή φόρμα το τελευταίο καιρό, αφού πηγαίνει από νίκη σε νίκη. Μάλιστα αποκορύφωμα, ήταν η μεγάλη μεσοβδόμαδη νίκη στην έδρα της με 2-0 απέναντι στην Βιγιαρεάλ, στο πλαίσιο της ημιτελικής φάσης για το Champions League. Έτσι σήμερα παρά την κούραση που είχε έφτασε στην νίκη με σκορ 0-1.

Στο πρώτο μέρος. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να έχουν την μπάλα στα πόδια τους και να στοχεύουν σε ένα γρήγορο γκολ, ώστε να πάρουν τα ηνία του ματς.

Έτσι αυτό έγινε, καθώς κατάφεραν να προηγηθούν στο 19ο λεπτό με δράστη τον Κειτά, μετά από ασίστ του Ζότα. Στη συνέχεια οι παίκτες του Κλοπ είχαν και άλλες ευκαιρίες, με σημαντικότερη του Κειτά στο 34ο λεπτό. Ωστόσο δεν μπόρεσε να κερδίζει από κοντά τον Ντουμπράβγκα. Έτσι το 0-1 παρέμεινε μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο τώρα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν να βρουν το γκολ . Με αποτέλεσμα να τελειώσουν το ματς, αλλά δεν τα κατάφεραν. Καθώς ο Μανέ στο 63ο λεπτό έχασε την ευκαιρία, αφού το σουτ που επιχείρησε βγήκε διπλά από τα δοκάρια του Ντουβράβγκα.

Έτσι αυτό το 0-1, παρέμεινε μέχρι το φινάλε του αγώνα. Έτσι οι Reds κατάφεραν να φύγουν με τη νίκη από αυτή την έδρα, με αποτέλεσμα να βρεθούν προσωρινά στη κορυφή του πρωταθλήματος.