You are currently viewing Λίβερπουλ: Νίκη 2-1 με γκολ του  γκολκίπερ Άλισον στο 95′
Λίβερπουλ: Νίκη 2-1 με γκολ του γκολκίπερ Άλισον στο 95' επί της Γουέστ Μπρομ και φουλάρει για Champions League.

Λίβερπουλ: Νίκη 2-1 με γκολ του γκολκίπερ Άλισον στο 95′ επί της Γουέστ Μπρομ και φουλάρει για Champions League.

Απίθανα πράγματα ζουν στην Λίβερπουλ, καθώς με γκολ του τερματοφύλακα, Αλισον, στο τελευταίο λεπτό ήρθε η νίκη εκτός με την Γουέστ Μπρομ (1-2) και η ελπίδα για το Champions League παραμένει.

Πέρυσι τα έβαζε όλα στο φινάλε η Λίβερπουλ, φέτος έκανε κάτι για πρώτη φορά.

Οι Reds χρειάζονται μόνο νίκες μέχρι το φινάλε της Premier League για να παίξουν και του χρόνου στο Champions League και κόντρα στην Γουέστ Μπρομ την πήραν χάρη σε γκολ του τερματοφύλακά τους σχεδόν στην τελευταία στιγμή του αγώνα.

Ο Αλισον με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ έκανε το 1-2 για την ομάδα του Γίργκεν Κλοπ, ο οποίος είδε την ομάδα του να παραμένει ζωντανή στη μάχη για τα… αστέρια.

Ο αγώνας:

Δεν ξεκίνησε καλά το ματς για τους φιλοξενούμενους, καθώς στο 16’ ο Φίλιπς έχασε τη θέση του και ο Ρόμπσον-Κανού με πολύ ωραίο πλασέ με το αριστερό έκανε το 1-0.

Η Λίβερπουλ είχε δύο καλές στιγμές, με τον Μανέ (24’) και τον Σαλάχ (28’) και ήταν ένας συνδυασμός των δύο – έστω από λάθος της WBA – ο οποίος έφερε την ισοφάριση.

Στο 33’ ο Μανέ έκλεψε και έστρωσε στον Σαλάχ, που είδε μια… χαραμάδα και πέρασε εκεί την μπάλα με απίθανο φαλτσαριστό σουτ με-τη-μία (1-1).

Δύο λεπτά μετά ο Φιρμίνο λίγο έλειψε να κάνει το 1-2 άμεσα αλλά το δυνατό σουττου πήρε στο δοκάρι.

Στην επανάληψη οι Reds είχαν το ματς στο μισό γήπεδο όμως δεν έκαναν τις καθαρές φάσεις.

Ηταν μάλιστα τυχεροί που γκολ της Γουέστ Μπρομ δεν μέτρησε ως οφσάιντ και η τύχη έγινε… βουνό στο 94’ με το winner του Αλισον με κεφαλιά στο 94’ για το τελικό 1-2.

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: Τζόνστον, Φέρλονγκ, Ατζάγι, Μπάρτλεϊ, Τάουνσεντ, Φίλιπς, Γκάλαχερ, Γιοκουσλού (75′ Λίβερμορ), Ντιανγκανά (73’Μέιτλαντ-Νάιλς), Περέιρα, Ρόμπσον-Κανού (82′ Γκραντ)

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Φίλιπς, Ρις Γουίλιαμς (84′ Βαϊνάλντουμ), Ρόμπερτσον, Τιάγκο, Φαμπίνιο, Τζόουνς (59′ Σακίρι), Σαλάχ, Φιρμίνο, Μανέ