You are currently viewing Λίβερπουλ: Επαγγελματική νίκη 2-0 με τη Μπέρνλι!
Η Λίβερπουλ χωρίς να δυσκολευτεί. Επικράτησε εύκολα εντός έδρας 2-0 τη Μπέρνλι και με 2/2 μπήκε με το καλύτερο δυνατό τρόπο στο πρωτάθλημα.

Οι Ρεντς του Μερσεσάιντ με έναν τρομερό Κώστα Τσιμικά και μία ομάδα η οποία πραγματοποίησε μία  σοβαρή εμφάνιση. Έφτασε εύκολα στην εντός έδρας νίκη 2-0 με την αντίστοιχη της Μπέρνλι.

Η Λίβερπουλ είχε όρεξη, πάθος και μεγάλη θέληση να τελειώσει από νωρίς το ματς. Αυτό το πέτυχε εξαρχή. Καθώς άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό με σκόρερ το Ζότα μετά από ασίστ του Κώστα Τσιμίκα. Στη συνέχεια έψαξαν ακόμα ένα γκολ, ώστε να κλειδώσουν τη νίκη. Ωστόσο έπεσαν στην πολύ καλή και οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων. Στο 32ο λεπτό ο Σαλαχ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Ωστόσο ο διαιτητής το ακύρωσε ως οφσάιντ.

Στο δεύτερο μέρος όμως, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά, ανέβασαν στροφές και κατάφεραν και βρήκαν το δεύτερο γκολ στο 69ο λεπτό με δράστη το Μανέ.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ διαχειρίστηκαν αυτό το υπέρ τους αποτέλεσμα και χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα από τον αντίπαλο. Έφτασαν εύκολα  στη νίκη και στους τρεις πολύτιμους βαθμούς, όπου μέχρι στιγμής έχουν το απόλυτο των βαθμών και χωρίς να δεχθούν κάποιο τέρμα.

Η Λίβερπουλ πλέον την επόμενη αγωνιστική, θα κοντραριστεί στο Άνφιλντ με αντίπαλο τη Τσέλσι.

Ενώ από την άλλη η Μπέρνλι θα υποδεχθεί στην έδρα της την ομάδα της Λιντς.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Τσιμίκας (90+2′ Γκόμεζ), Έλιοτ, Χέντερσον, Κεϊτά (81′ Τιάγκο), Σαλάχ, Ζότα (81′ Φιρμίνο), Μανέ.

Μπέρνλι (Σον Ντάις): Πόουπ, Λόουτον, Ταρκόβσκι, Μι, Τάιλορ, Γκούντμουντσον (80′ Πίτερς), Μπράουνχιλ, Κορκ, ΜακΝιλ, Γουντ (75′ Ροντρίγκεζ), Μπαρνς.