You are currently viewing Λιονέλ Μέσι: Γράφει ιστορία και κυνηγάει τον Κριστιάνο Ρονάλντο (vid)

Ο Λιονέλ Μέσι συνεχίζει να γράφει ιστορία στην πλούσια καριέρα του ενω κυνηγάει τον Κριστιάνο Ρονάλντο σε μια ακόμα στατιστική υπηρεσία, που έχει μεγάλο ενδιαφέρον.

Το βράδυ της Τρίτης η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε 4-1 την Μπριζ για το Champions League. Ο Λιονέλ Μέσι έβαλε τα δύο από τα τέσσερα γκολ. Με αυτά έφτασε τα 758 στην καριέρα του και ξεπέρασε τον Πελέ, αναφορικά με τους κορυφαίους σκόρερ όλων των εποχών.

Πλέον, απέχει ένα μακριά από τον Τσεχοσλοβάκο, Γιόσεφ Μπίτσαν, ενώ στην πρώτη θέση βρίσκεται ο Κριστιάνο Ρονάλντο με 801.

Μια ακόμα μονομαχία των δύο σε κατηγορία στατιστικής και το ενδιαφέρον είναι μεγάλο. Αν και ο Κριστιάνο Ρονάλντο έχει ξεφύγει και είναι δύσκολο να τον πιάσει κανείς. Ειδικά από τη στιγμή που συνεχίζει να σκοράρει με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Η οποία φέτος δεν είναι στα καλύτερα της.

Από την άλλη πλευρά ο Λιονέλ Μέσι δεν έχει ξεκινήσει καλά στην Παρί Σεν Ζερμέν. Δείχνει πως θέλει ακόμα χρόνο να εγκλιματιστεί. Κάτι λογικό αφού μετά από τόσα χρόνια στην Μπαρτσελόνα, άλλαξε για πρώτη φορά σύλλογο. Και δεν το έκανε με ελαφρά την καρδία.

Το πάρτι με την Μπριζ

Στα του αγώνα με την Μπριζ η Παρί Σεν Ζερμέν έστησε «πάρτι» στο «Παρκ ντε Πρενς». Με τους Κιλιάν Εμπαπέ και Λιονέλ Μέσι να πετυχαίνουν από δύο γκολ έκαστος για το 4-1 επί της Κλαμπ Μπριζ!

Οι Παριζιάνοι έψαχναν ένα ξέσπασμα μετά τις δύο συνεχόμενες ισοπαλίες στο πρωτάθλημα. Και το βρήκαν απέναντι στους Βέλγους, «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη από το πρώτο 7λεπτό. Όταν ο Εμπαπέ με δύο πολύ όμορφα γκολ έβαλε τις βάσεις για μια εμφατική νίκη.

Στο 38ο λεπτό, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με αριστουργηματική εκτέλεση του Λιονέλ Μέσι. Ο οποίος… θύμισε τις καλές εποχές στην Μπαρτσελόνα, παίρνοντας την μπάλα από τον άξονα, συγκλίνοντας και εκτελώντας με το αριστερό!

Μάλιστα, ο 34χρονος Αργεντινός σούπερ σταρ ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το τελικό σκορ από το σημείο του πέναλτι στο 76ο λεπτό. Και ενώ λίγο νωρίτερα η Κλαμπ Μπριζ είχε μειώσει προσωρινά σε 3-1 με τον Ριτς.