You are currently viewing Ligue 1: Η Μπρεστ συνέτριψε με 4-0 την Λανς!
Η Μπρεστ ήταν εντυπωσιακή απέναντι στην Λανς, όπου τη διέλυσε με 4-0. Και έφτασε τις 3 ισάριθμες νίκες στο Γαλλικό πρωτάθλημα.

Η Μπρεστ έκανε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της στο πρωτάθλημα. Αφού επικράτησε πολύ εύκολα στην έδρα της με 4-0 την πολύ καλύτερη Λανς. Έτσι κατάφερε και διεύρυνε το νικηφόρο σερί στα 3 τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

Η Μπρεστ μπήκε πολύ ευθιάθετη, όρεξη για επιθετικό ποδόσφαιρο και να πιέσει για ένα γρήγορο τέρμα. Έτσι και το κατάφερε, αφού μόλις στο 3ο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Στιβ Μουνιέ. Ενώ 10 λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 13ο λεπτό κατάφερε και διπλασίαζε τα τέρματα, αυτή τη  φορά με δράστη τον Σαρντονε.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι, με την τρομερή αυτοπεποίθηση που είχαν και τη μεγάλη ώθηση που τους έδωσε και ο κόσμος. Κατάφεραν να κάνουν το 3-0 στο 33ο λεπτό με δράστη τον Φεβρ.

Έτσι οι δύο ομάδες, πήγαν στα αποδυτήρια, για το πρώτο μέρος με το 3-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να συμαζέψουν κάπως τη κατάσταση, αλλά εν τέλι οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που βρήκαν και τέταρτο τέρμα στο 73ο λεπτό με σκόρερ τον Μουινγκά.

Έτσι αυτό το αποτέλεσμα, παρέμεινε μέχρι και το φινάλε του αγώνα. Με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν θεόντως αυτή τη τεράστια επιτυχία και να συνεχίζουν τις εξαιρετικές επιδόσεις στα τελευταία τους παιχνίδια στο πρωτάθλημα.