You are currently viewing Ligue 1: Μετς – Νις 0-2
Η Νις πέτυχε τεράστια εκτός έδρας νίκη, 0-2 με αντίπαλο την Μετς. Έτσι βρέθηκε πάλι μόνη στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Νις για ένα ημίχρονο, τα βρήκε πολύ σκούρα με τη σληροτράχηλη ομάδα της Μετς. Ωστόσο στο δεύτερο με ασφυκτική πίεση και αφού σοβαρεύτηκαν.  Βρήκαν τον τρόπο να επικρατήσουν με 0-2 και να δώσουν συνέχεια στις εξαιρετικές εμφανίσεις στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με τη προυπόθεση να βρουν γρήγορα ένα τέρμα, ώστε να τους φύγει το άγχος που είχαν. Ωστόσο δεν τα κατάφεραν, αφού έπεσαν απάνω στην εξαιρετική και πολύ τρομερή άμυνα των γηπεδούχων και δεν μπόρεσαν να φτιάξουν πολλές καταστάσεις για γκολ. Έτσι το πρώτο μέρος έληξε με 0-0.

Στο δεύτερο μέρος όμως, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο, να βρουν τις ευκαιρίες και να την δημιουργήσουν σε γκολ. Για αυτό το λόγο βρήκαν το πολυπόθητο τέρμα στο 58ο λεπτό με σκόρερ τον Τιράμ Ουιλιέμ.

Στο 87ο λεπτό βρήκαν και δεύτερο τέρμα, με δράστη τον Γκουιρί από το σημείο του πέναλτι. Έτσι κλείδωσαν αυτό το πολύτιμο τρίποντο και έδωσαν συνέχεια στις τρομερές εμφανίσεις τους.  Φτάνοντας τα 6 ισάριθμα νικηφόρα αποτελέσματα στη κατηγορία. Ενώ η Μετς, μετά την ήττα. Παρέμεινε στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη.