You are currently viewing Ligue 1: Μετς – Λυών 3-2
Η Μετς πέτυχε την εντός έδρας νίκη 3-2 με την Λυών. Και κράτησε ζωντανό το όνειρο της συμμετοχής στα μπαράζ για την παραμονή στη κατηγορία.

Η Μετς είναι εδώ, και θα παλέψει μέχρι το τέλος για τα μπαράζ παραμονής στη μεγάλη κατηγορία της χώρας. Αφού κατάφερε σήμερα να επικρατήσει στην έδρα της με 3-2 απέναντι στην ισχυρή Λυών.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με το καλύτερο δυνατό τρόπο στον αγωνιστικό χώρο, αφού κατάφεραν στα 40 πρώτα λεπτά να βρουν δύο τέρματα, πρώτα στο 27ο λεπτό με τον Παζότ, ενώ στο 40ο λεπτό με δράστη αυτή τη φορά τον Λαμκέλ Ζε. Ενώ στο 45ο λεπτό οι Λυωναί μείωσαν σε 2-1 με τον Μούσα Ντεμπελέ.

Στο δεύτερο μέρος τώρα. Το παιχνίδι άλλαξε με την αποβολή του Μέντες στο 68ο λεπτό από την Λυών σε αντικανονικό μαρκάρισμα απάνω στον Λαμκέλ Ζε και δυσκόλεψαν πολύ τα πράγματα για τους φιλοξενούμενους. Ωστόσο στο 85ο λεπτό ισοφάρισαν με τον Μούσα Ντεμπελέ, παρά που αγωνιζόντουσαν με αρηθμιτικό πλεονέκτημα.

Οι γηπεδούχοι όμως, δεν το έβαλαν κάτω. Αφού στις καθηστερήσεις του αγώνα κατάφεραν να πετύχουν το 3-2 με σκόρερ τον Μπουλάγια. Έτσι με το τέλος του αγώνα, πανηγύρισαν θεόντος αυτή τη μεγάλη νίκη, όπου τους κράτησε ζωντανούς μέσα στο κόλπο των μπαράζ παραμονής στη κατηγορία.