You are currently viewing Ligue 1: Λιλ και Λυών έμειναν στο 0-0
Η Λιλ με την Λυών έμειναν στο 0-0, σε έναν αγώνα με λίγες ευκαιρίες. Και συνέχιζαν τις μέτριες εμφανίσεις στη Ligue 1.

Οι δύο μονομάχοι δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν και να φτιάξουν πολλές καταστάσεις για κάποιο τέρμα. Αφού φάνηκε η κούραση που είχαν από τα παιχνίδια για τις ευρωπαικές διοργανώσεις.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Αφού είχαν τη πρώτη καλή στιγμή μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Γιλμάζ, αλλά το σουτ που επιχείρησε μέσα από την μικρή περιοχή, την απέκρουσε ο Λόπεζ εντυπωσιακά.

Στη συνέχεια όμως οι δύο αντίπαλοι δεν ήταν καθόλου καλοί. Καθώς έκαναν εύκολα το λάθος. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι είχαν τη μία και μοναδική καλή στιγμή λίγα λεπτά πριν τελειώσει το 1ο ημίχρονο, με τον Άουαρ να πιάνει το σουτ, αλλά η μπάλα να περνάει πάνω από την εστία της γηπεδούχου ομάδα.

Έτσι οι δύο μονομάχοι. Πήγαν στα αποδυτήρια για το πρώτο μέρος, ισόπαλες χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πίεσαν και οι φιλοξενούμενοι αμύνονταν. Έτσι στο 68ο λεπτό είχαν τεράστια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, αλλά το σουτ που έπιασε ο Γιλμάζ την απέκρουσε εντυπωσιακά ο Λόπεζ και φώναξε παρών σε άλλη μία φάση.

Έτσι στη συνέχεια και συγκεκριμένα στα τελευταία λεπτά, οι δύο μονομάχοι είχαν ως στόχο να προστατεύσουν τις άμυνες τους, με αποτέλεσμα να μην δεχτούν κάποιο τέρμα.

Για αυτό το λόγο παρέμεινε αυτό το 0-0 μέχρι το τέλος του αγώνα. Με τους δύο αντιπάλους να μην μένουν ευχαριστημένοι, αφού έχασαν πολύτιμο έδαφος στη κούρσα για τη 2η θέση στο πρωτάθλημα.