You are currently viewing Ligue 1: Διασυρμός της Σεντ Ετιέν στη Νις

Δύσκολες ώρες πέρασε η Σαιντ Ετιέν στη Νις, όπου έζησε τον απόλυτο διασυρμό στην 5η αγωνιστική της Ligue 1

Την Παρασκευή (20/9) η Νις υποδέχθηκε τη Σαιντ Ετιέν στο πρώτο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής της Ligue 1. Οι γηπεδούχοι έστησαν τρελό πάρτι, καθαρίζοντας το παιχνίδι ήδη από το πρώτο ημίχρονο. Παρόλα αυτά συνέχισαν να πυροβολούν δίχως έλεος, για να φτάσουμε στο σαρωτικό 8-0.

Ο διασυρμός της Σαιντ Ετιέν ξεκίνησε από πολύ νωρίς στο παιχνίδι. Μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ντίλαν Μπατουμπινσίκα προσπάθησε να απομακρύνει την μπάλα. Αντί αυτού όμως, την έστειλε στα δίχτυα της δικής του ομάδας. Στο 7′ ακολούθησε ο Εντομπελέ, ο οποίος παίρνοντας ριμπάουντ εντός της περιοχής διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Επομένος σκόρερ χρίστηκε ο Τσο, ο οποίος με μία βολίδα στο 24ο λεπτό έκανε το 3-0.

Πριν καν συμπληρωθεί το μισάωρο το σκορ μετατράπηκε σε 4-0. Ο Μουκοκό πάτησε περιοχή και με το σώμα του έστειλε την μπάλα στην εστία. Στο 36′ ο Γκεσάντ επιχείρησε μία προσπάθεια από τη μεγάλη περιοχή και πέτυχε το 5-0.

Τη χαριστική βολή στο ημίχρονο έδωσε και πάλι ο Μουκοκό, ο οποίος μέσα από την περιοχή δεν αστόχησε για το 6-0 στο 39′.

Η Σεντ Ετιέν προσπάθησε να πετύχει το γκολ της τιμής στο 71ο λεπτό. Όμως το τελείωμα του Οντ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Εν τέλει τέρμα σημειώθηκε, αλλά και πάλι από τη Νις, Αυτή τη φορά με τον Ντιόπ στο 75′ που σκόραρε  για το 7-0.

Δέκα λεπτά αργότερα η γηπεδούχος ζήτησε πέναλτι, με τον ρέφερι έπειτα από παρέμβαση του VAR να δείχνει τη λευκή βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ροσάριο, οποίος και σκόραρε στο 86′ για το τελικό 8-0.