You are currently viewing Λεβερκούζεν: Πρωταθλήτρια Γερμανίας πρώτη φορά στην ιστορία της

Η Λεβερκούζεν ανακυρήχθηκε πρωταθλήτρια Γερμανίας για πρώτη φορά στην ιστορία της κι ενώ υπολείπονται 5 αγωνιστικές για το τέλος

Στην 29η αγωνιστική της Bundesliga, η Λεβερκούζεν πήρε σαρωτική νίκη επί της Βέρντερ Βρέμης, με 5-0. Η νίκη αυτή έδωσε στις ..ασπιρίνες προβάδισμα 16 βαθμών από τη 2η Μπάγερν Μονάχου. Έτσι και μαθηματικά πλέον, η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο κατέκτησε τη Bundesliga φέτος. Ένα τίτλο που τον κατακτά για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Την ιστορική αυτή επιτυχία της ομάδας τους πανηγύρισαν ξέφρενα οι φίλοι της που κατέκλυσαν τη BayArena. Η ομάδα τους μέχρι τώρα είχε να επιδείξει 5 δεύτερες θέσεις. Μάλιστα, όλες από 1997 μέχρι το 2011. Φέτος όμως, η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο έκανε καταπληκτική σεζόν. Μια υπέροχη πορεία που σφραγίστηκε μοναδικά με το χρυσό 5-0 επί της Βρέμης. Στο τελευταίο δε σφύριγμα αυτού του αγώνα, έγινε ένα πανηγυρικό ντου από τους οπαδούς που γιορτασαν την ιστορική επιτυχία, ξέφρενα .

Όσον αφορά το παιχνίδι, με βοηθό την καυτή κερκίδα, το έργο των ποδοσφαιριστών της γηπεδούχου ήταν πολύ εύκολο.

Την αρχή έκανε ο Μπονιφάς στο 25ο λεπτό, όταν από τα 11 μέτρα εκτέλεσε εύστοχα απέναντι από τον Ζέτερερ. Νωρίτερα ο Χόφμαν βρέθηκε στο έδαφος και μετά από εξέταση VAR καταλογίστηκε παράβαση. Επόμενος στη σειρά ήταν ο Τσάκα, ο οποίος στο 60ο λεπτό έκανε το 2-0 και φάνηκε να «καθαρίζει» για την ομάδα του.

Ακολούθησε ο Βιρτζ ο οποίος στο 68ο λεπτό βρήκε χώρο και με απίθανο σουτ σκόραρε για το 3-0. Εκείνος ήταν που σκόραρε και τα δύο επόμενα γκολ, κάνοντας χατ – τρικ σε αυτό το ιστορικό παιχνίδι. Στο 83′ έκανε ένα δυνατό σουτ που βρήκε το δοκάρι και κατέληξε γκολ. ενώ στο 90′ έβαλε τη σφραγίδα στην ιστορική νίκη της ομάδας του με ένα ασταμάτητο σουτ.