You are currently viewing Λέστερ – Μάντσεστερ Σίτι 0-2

Ακόμη πιο κοντά στη στέψη η Μάντσεστερ Σίτι μετά και την σημερινή της νίκη επί της Λέστερ  με 0-2, χάρη στο γκολ των Μεντί, Ζεζούς , δείχνοντας ότι είναι σε σούπερ κατάσταση για τον πρώτο προημιτελικό με την Ντόρτμουντ.

Δεν υπήρχε αμφιβολία ότι η Μάντσεστερ Σίτι θα επιστρέψει την τρέχουσα σεζόν στην κατάκτηση της Premier League. Το θέμα είναι πότε θα έρθει η μαθηματική στέψη των «πολιτών» και το βράδυ του Σαββάτου οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα έκαναν ένα ακόμη βήμα προς αυτήν την κατεύθυνση. Πέρασαν άνετα από το Λέστερ, επικρατώντας εκτός έδρας (0-2) των αλεπούδων και αποδεικνύοντας εμφατικά γι’ ακόμη μία φορά ότι είναι η καλύτερη ομάδα στην Αγγλία την τρέχουσα σεζόν.

Έντεκα είναι πλέον οι βαθμοί που τους χωρίζουν από τη μαθηματική κατάκτηση του πρωταθλήματος, ενώ η Σίτι έδειξε ότι είναι έτοιμη για τον πρώτο προημιτελικό Champions League με αντίπαλο την Ντόρτμουντ (εντός έδρας, 6/4, 22:00).

Ο Γκουαρδιόλα έδωσε φανέλα βασικού στον Σέρχιο Αγκουέρο, στο πρώτο ματς του Αργεντινού μετά από την ανακοίνωσε ότι χωρίζουν οι δρόμοι των δύο πλευρών στο τέλος της σεζόν. Αντίθετα ο Μπρένταν Ρότζερς δεν είχε στη διάθεσή του Τσαγκλάρ Σογιουντζού, ο οποίος έμεινε στην Τουρκία σε καραντίνα εξαιτίας κρουσμάτων κορονοϊού στο προπονητικό κέντρο της εθνικής ομάδας της γειτονικής χώρας.

Η Σίτι ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος, δεν άφησε τη Λέστερ να πάρει ανάσα. Το γκολ όμως δεν ήρθε καθώς στην καλύτερη ευκαιρία των φιλοξενούμενων – εκτέλεση φάουλ του Ντε Μπρόινε – η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Ο Ρόδρι στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου αιφνιδιάστηκε και δεν έκανε σωστά την προβολή. Η Σίτι έλυσε το γόρδιο δεσμό της Λέστερ στο 58ο λεπτό με τον Μεντί, ο οποίος με το κακό του (δεξί) πόδι πλάσαρε – αφού προηγήθηκε προσποίηση στον Ολμπράιτον – εύστοχα τον Σμάιχελ.