You are currently viewing Λάρισα: Άγρια επίθεση και ξυλοδαρμός διαιτητή σε τοπικό αγώνα

Στη διάρκεια τοπικού αγώνα στη Λάρισα, επιιτέθηκαν στον διαιτητή που αφού τον έριξαν στο έδαφος, ξεκίνησαν να τον χτυπούν

Δυσάρεστες και ανησυχητικές εικόνες από όσα συνέβησαν στη διάρκεια τοπικού αγώνα ποδοσφαίρου στη Λάρισα. Συγκεκριμένα, στο παιχνίδι του Χειμάρρου Μαρμαρίνης και του Τοξότη Λάρισας για το τοπικό πρωτάθλημα της Β’ Κατηγορίας της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Λάρισας. Ένα παιχνίδι που πέρασε στην ιστορία για τα άγρια επεισόδια που συνέβησαν στη διάρκεια του.

Όλα ξεκίνησαν στο 77ο λεπτό της αναμέτρησης, που δεν είχε κάποιο βαθμολογικό ενδιαφέρον. Το δε σκορ εκείνη την ώρα, ήταν 1-2 υπέρ των φιλοξενούμενων. Ήταν εκείνη τη στιγμή που ο διαιτητής έδειξε την κόκκινη κάρτα σε 2 παίχτες της γηπεδούχου Μαρμαρίνης.

Συγκεκριμένα, αρχικά απέβαλλε με 2η κίτρινη έναν παίχτη των γηπεδούχων για αντιαθλητική συμπεριφορά. Στο καπάκι, ακολούθησε και 2η αποβολή παίχτη των γηπεδούχων. Σε αυτόν έδειξε απευθείας την κόκκινη κάρτα, για αντιαθλητική συμπεριφορά, εξίβρυση και απειλή.

Σύμφωνα με όσα αναφέρει το onlarissa.gr, τότε ξεκίνησαν τα χειρότερα για τον διαιτητή του αγώνα.

Δυσαρεστημένοι άνθρωποι της γηπεδούχου ομάδας πλησίασαν τον ρέφερι με εμφανώς άγριες διαθέσεις. Αφού τον πλησίασαν αρκετα, τον έριξαν στο έδαφος και ξεκίνησαν να τον κλωτσούν και να τον χτυπούν.

Χρειάστηκε η παρέμβαση διοικητικου στελέχους της Μαρμαρίνης για να γλιτώσει ο διαιτητής τη ζωή του. Καθώς τα πνεύματα άρχισαν να ηρεμούν, ο διαιτητής και ο βοηθός του φυγαδεύτηκαν στα αποδυτήρια. Από εκεί, οι δυο τους κάλεσαν την αστυνομία. Όντως, μετά από λίγο στο γήπεδο έφτασε ισχυρή αστυνομική δύναμη, η οποία και εκτόνωσε πλήρως την κατάσταση.

Παρόλα αυτά, το παιχνίδι δε συνεχίστηκε ποτέ κι έμεινε στο 80ο λεπτό με το σκορ 1-2 υπέρ του Τοξότη Λάρισας.